WKG 2015: Rynki hurtowe w Białymstoku ustawiają się pod klienta z Białorusi, bo polskie sklepiki upadły

Autor: dlahandlu.pl 25 września 2015 09:40

WKG 2015: Rynki hurtowe w Białymstoku ustawiają się pod klienta z Białorusi, bo polskie sklepiki upadły fot. shutterstock

- Na początku działalności dominował u nas handel warzywami i owocami. Przyjeżdżali właściciele małych osiedlowych sklepików po świeży towar. Ze względu na dyskontową konkurencję, rodzinne sklepiki zaczęły masowo upadać i przestały się u nas zaopatrywać. Musieliśmy się przestawić na klientów z Białorusi. Teraz pod ich potrzeby kształtujemy asortyment - mówił Janusz Andrzejewski, prezes Rynku Hurtowego Rolno-Spożywczego Fasty podczas debaty "Handel i turystyka zakupowa" w czasie Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2015.

- Przyjeżdżają do nas dwa typy klientów z Białorusi: zaopatrujący się na własne potrzeby oraz handlowcy. Początkowo ich zainteresowaniem cieszyły się najtańsze produkty jak cebula, smalec, jabłka i najtańsze parówki. Wszystko w ogromnych ilościach. Teraz szukają u nas głównie niemieckiej chemii oraz sprzętu AGD i elektroniki oraz produktów premium: kawy Lavazza, czy markowej czekolady i to nasi kupcy zaczęli sprzedawać. Przez to prawie zupełnie zmienił się profil naszego targowiska - przyznaje Janusz Andrzejewski.

Rynek Fasty przeszedł jednak nie tylko transformację asortymentową, ale także organizacyjną. -Kiedyś ruch zaczynał się u nas przed świtem, bo o świcie zjeżdżali polscy handlowcy po towar do otwieranych rano sklepów. Dziś otwieramy giełdę o godz.19 a zamykamy o godzinie 6 rano, bo dostosowaliśmy się do rytmu krążących po galeriach handlowych gości zza wschodniej granicy. Gdy po 21 zamykają się galerie klienci zjeżdżają do nas. Od 5 mogą już robić zakupy w Makro, od 6 w Auchan, więc my zamykamy biznes - opowiada prezes Rynku Fasty.

I dodaje, że zmiany w koszyku zakupowym Białorusinów to także wynik ograniczeń przy wwozie towarów przez granicę. - Białorusini mogą wwieźć jedynie 50 kg. Dlatego jeśli ktoś kupuje towar do dalszej odsprzedaży, bardziej mu się opłaca kupić u nas chemię gospodarczą niż owoce i warzywa, bo więcej zarobi na jej sprzedaży na Białorusi - podsumowuje Janusz Andrzejewski.

Rynek Hurtowy Rolno-Spożywczy Fasty powstał w 1999 roku, gdy kupcom handlującym przy ul. 1000-lecia Państwa Polskiego w Białymstoku groziła eksmisja. Zawiązali zrzeszenie, potem spółkę mająca 126 udziałowców i zbudowali targowisko w Fastach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane