WKG 2016: Polska Wschodnia liczy, że skorzysta na zrównoważeniu rozwoju kraju

www.portalspozywczy.pl 24 września 2016 16:33

– Wiodącą rolę we wspieraniu rozwoju Polski Wschodniej powinny odgrywać wspólne działania rządu i regionu – wynika z ankiety przeprowadzonej na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku. W zakończonej w piątek, rekordowej, trzeciej edycji największej konferencji poświęconej perspektywom gospodarczym Polski Wschodniej, udział wzięło ponad 1300 przedsiębiorców, przedstawicieli korporacji, firm i start-upów, reprezentantów władz samorządowych oraz ponad pół tysiąca uczniów białostockich szkół.

Pytanie zadane w ankiecie firmy PwC dotyczyło obszarów reindustrializacji, innowacyjnych firm, eksportu, inwestycji zagranicznych oraz zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku nie mieli wątpliwości, że we wszystkich pięciu obszarach najważniejsze są wspólne działania rządu i poszczególnych regionów. Na drugim miejscu wskazano rolę rządu w przypadku industrializacji, a rolę samorządu regionalnego w czterech pozostałych obszarach. 

W ankiecie udział wzięło ponad 100 osób.

Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju zaznaczył, że Polska Wschodnia jest szczególnie akcentowana w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, która jest obecnie na etapie konsultacji. – Rozwój tego regionu będzie oparty na przewagach konkurencyjnych i inteligentnych specjalizacjach, już wykreowanych w regionach, choć oczywiście ich lista nadal jest otwarta – zapowiedział wiceminister.

Podkreślił, że planowane jest odejście od modelu polegającego na wspieraniu największych ośrodków miejskich i wejście w rozwój zrównoważony, obejmujący także mniejsze miasta i miasteczka oraz obszary wiejskie. – Strategia to również włączenie przedsiębiorców, a także inwestorów zagranicznych i organizacji pozarządowych, w procesy rozwojowe i organizowanie projektów w partnerstwie, tak aby coraz mniej było inwestycji nietrafionych, które, jak wiemy, zdarzały się w ostatnich latach – mówił na 
III Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku Adam Hamryszczak.

Jerzy Leszczyński, marszałek Województwa Podlaskiego, zwrócił uwagę, że województwa Polski Wschodniej poszły do przodu, ale mimo dokonania ogromnego postępu, dystans do reszty Polski nadal pozostaje znaczący. – Wciąż „gonimy króliczka” – stwierdził. – Podstawą wciąż pozostaje infrastruktura, pod względem której region znajdował się na końcu listy priorytetów w ostatnich kilkunastu latach. To będzie impuls i siła napędowa do postępu, bo wzdłuż głównych korytarzy transportowych następuje naturalny rozwój.

Zdaniem marszałka Leszczyńskiego, dochody województw są dość ograniczone, więc region liczy na wsparcie budżetów samorządów, chociażby dlatego, że aby efektywnie wydać środki z regionalnych programów operacyjnych, trzeba mieć zabezpieczone środki na udział własny.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane