PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

WKG 2017: Przyszłość branży rolno–spożywczej w Polsce Wschodniej – relacja z debaty

www.portalspozywczy.pl 4 października 2017 16:58

WKG 2017: Przyszłość branży rolno–spożywczej w Polsce Wschodniej – relacja z debaty Debata „Przyszłość branży rolno – spożywczej w Polsce Wschodniej”, WKG 2017, Fot. PTWP

Podlasie to silna marka, którą trzeba budować. Połączenie tradycji z innowacyjnością powinno być autem Polski Wschodniej – o pomysłach na rozwój oraz bolączkach dla producentów działających w tym regionie dyskutowano podczas debaty „Przyszłość branży rolno – spożywczej w Polsce Wschodniej” w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2017.

Polska Wschodnia liderem polskiego mleczarstwa

Dyskusję rozpoczął Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego, który wskazał najpopularniejszy segment napędzający rozwój gospodarczy na Podlasiu

 – Każde województwo na wschodzie jest inne. W podlaskim dominują w głównej mierze gospodarstwa rodzinne. Lubelskie charakteryzują struktura własnościowa i mniejsze gospodarstwa. Z kolei województwo świętokrzyskie to rozdrobnione rolnictwo. Skupiając się na naszym regionie – Podlasiu – można stwierdzić, że ten teren przede wszystkim nastawił się na produkcję mleka. Obecnie w woj. podlaskim produkuje się ok. 20 procent mleka, co daje drugie miejsce za województwem mazowieckim w całym kraju. Cały proces produkcyjny jest przeprowadzony w regionie i stąd jest dystrybuowany. Mlekpol i Mlekovita mają po kilkanaście zakładów produkcyjnych. Piątnica, która jest mniejszym graczem stawia na ekologię, produkt zdrowy i innowacyjny. Są również małe zakłady typu SM Hajnówka i SM Łapy, ale dobrze radzące sobie na rynku – tłumaczył członek zarządu województwa podlaskiego.

– Ale Podlasie to nie tylko mleczarstwo. Coraz głośniej jest o produktach i firmach niszowych, rozwija się np. największe w Polsce gospodarstwo zajmujące się uprawą borówki amerykańskiej, przetwórstwo łososia, a także przetwórstwo ziół, zarówno dziko rosnących, jak i z upraw. Warto pamiętać, że zachwianie w rolnictwie powoduje duże straty w wielu gałęziach gospodarki, gdyż wszystko jest ze sobą mocno powiązane – dodał.

Edward Bajko, prezes Spomleku, przyznał, że dziś nie budzi już wątpliwości teza, że Polska Wschodnia jest liderem polskiego mleczarstwa.

– 41 procent produkcji mleka jest skupowane przez mleczarnie z Polski Wschodniej. Mleczarstwo to siła, która przenosi się na wschód, a więc odwrotnie niż w innych kategoriach spożywczych. Powodujemy też, że w pozostałych częściach kraju mleko rozwija się. Od lat podlaskie mleczarnie płacą ok. 20 gr. więcej niż w innych województwach. Wynika to z naszej efektywności. To istotna kwestia, bo gdy ceny są bardzo niskie, od tego zależy, czy rolnik jest pod kreską, a jeśli ceny są wyższe, czy rolnik ma na rozwój – ocenił prezes mleczarni z Radzynia Podlaskiego.

Dostęp do wysokiej jakości surowców

Lech Zwolan, prezes zarządu Lech Garmażeria Staropolska w Białymstoku, odniósł się do sytuacji firm z branży mięsnych prowadzących swoją działalność na Podlasiu.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane