PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

WKG: Polska Wschodnia ma szczególne miejsce w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Autor: PAP 23 września 2016 15:06

Polska Wschodnia ma szczególne miejsce w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; jest w niej m.in. droga Via Carpatia - mówił wiceminister rozwoju Ww piątek w Białymstoku.

Wziął on udział w debacie, w ramach odbywającego się w Białymstoku III Wschodniego Kongresu Gospodarczego, poświęconej planom rządu wobec Polski Wschodniej. "Dużo uwagi poświęciliśmy zwłaszcza Polsce wschodniej, ona jest w sposób szczególny akcentowana w tejże strategii" - mówił Hamryszczak.

Władze województw Polski Wschodniej, także podczas czwartkowych debat na kongresie, wskazywali, że droga Via Carpatia, na bazie obecnej drogi krajowej nr 19 wzdłuż wschodniej granicy, jest jedną z koniecznych i od lat wyczekiwanych inwestycji infrastrukturalnych ważnych dla rozwoju tej części kraju.

"Na dzień dzisiejszy rząd polski z tej inwestycji się nie wycofuje. Jest oczywiście w planach polskiego rządu, aby taka inwestycja została zlokalizowana, podobnie wschodnia magistrala kolejowa (...) Te działania będą przez nas prowadzone, one już zostały zapisane w strategii" - mówił podczas kongresu wiceminister Hamryszczak.

Wiceminister podkreślał, że MR zakłada, że rozwój Polski Wschodniej będzie "w większości" oparty na tzw. inteligentnych specjalizacjach, czyli zdefiniowanych już silnych branżach w regionach. Dodał, że rolą samorządów województw jest szukanie nowych specjalizacji, które mają potencjał do rozwoju, bo lista specjalizacji może się wydłużać.

Hamryszczak mówił też, że wspierane będą również obszary wiejskie, bo tego wymagają. Podkreślał, że strategia stawia na zrównoważony rozwój wszystkich obszarów, odchodzi od wspierania tylko dużych miast, bo stolice regionów "się rozwinęły", problemy mają mniejsze ośrodki, z których wyjeżdżają młodzi ludzie.

Wiceminister rozwoju mówił także, że rządowi zależy na wspieraniu innowacji, wdrażaniu usprawnień dla przedsiębiorców, by mogli się rozwijać, zwiększać eksport. Dodał, że trwają również prace nad "urealnieniem" Kontraktów Terytorialnych, czyli umów samorządów województw z rządem ws. kluczowych inwestycji, by nie były - jak to określił - "koncertem życzeń" różnych inwestycji, bez zapewnienia ich finansowania.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński mówił podczas debaty, że wschodnie regiony "poszły do przodu", ale cały czas gonią inne regiony z Polski Środkowej i Zachodniej. Ocenił, że plan Morawieckiego "wpisuje się rozwój" Polski Wschodniej i podkreślał, że wciąż podstawą rozwoju województwa jest infrastruktura drogowa, ale też konieczna jest rozbudowa przejść granicznych, potrzeba więcej terenów inwestycyjnych i większych dochodów w regionie. Mówił też, że wschodnie regiony, jako słabsze i zapóźnione, powinny mieć preferencje w staraniach o krajowe fundusze pomocowe.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane