Właściciel Biedronki zarzuca bankom niekompetencję. Chce przenieść siedzibę do Szwajcarii

Autor: Onet.pl za Polskim Radiem 26 czerwca 2014 13:16

Portugalski gigant Jeronimo Martins poważnie rozważa przenosiny centrali firmy z Lizbony do Genewy. Właściciel sieci Biedronka chce uciec przed rujnującymi podatkami i niekompetencją banków - pisze Onet.

Były szef rodzinnej spółki Alexandre Soares dos Santos zdradził, że w ciągu kilku lat firma może formalnie działać w Szwajcarii. Według najbogatszego Portugalczyka banki w jego kraju nie odpowiadają potrzebom prywatnego sektora.

Podczas wystąpienia na konferencji poświęconej kryzysowi ekonomicznemu Soares dos Santos ostro skrytykował też obecny rząd i prowadzoną przez niego politykę fiskalną. Jego zdaniem przedsiębiorcy powinni domagać się zwrotu tego, co zabrał im fiskus, a czego nie potrafił odpowiednio wykorzystać. Zaapelował do sektora prywatnego o walkę o swoje interesy i wyraził przekonanie, że to firmy skarbu państwa doprowadziły do dzisiejszego załamania gospodarczego. Oskarżył też władze o zniszczenie portugalskiej klasy średniej i ignorowanie swoich powinności socjalnych - czytamy w Onecie.

Mimo kryzysu i krytykowanej przez jednego z najbardziej wpływowych Portugalczyków polityki podatkowej, grupa Jeronimo Martins zamknęła ubiegły rok na sporym plusie - przede wszystkim dzięki wynikom sieci Biedronka.

Zyski sięgnęły 382 milionów euro - to wynik o 6 proc. lepszy, niż w 2012 roku. Łączna sprzedaż w sieciach w Portugalii, Polsce i Kolumbii wzrosła o ponad 10 proc., sięgając prawie 12 miliardów euro, a dwie trzecie tej sumy to zasługa polskich klientów. W tym roku grupa planuje inwestycje warte co najmniej 600 milionów euro. W Polsce ma w tym czasie powstać około 300 sklepów sieci Biedronka i trzy centra dystrybucyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Obserwator 2014-06-29 07:44:39

  Na samochodach dostawczych powinien być napis "Wspieramy Portugalię". To bardziej odpowiada prawdzie...

 • tomek 2014-06-26 23:30:07

  do KEWLYS:

  odp.: g.... zrobili. • Kewlys 2014-06-26 15:36:19

  Jak "najwięcej" takich sieci w Polsce, które drenują rodzimy rynek. Owszem, konkurencji musi być ale litość, nie na każdym kroku ta dyskontowa swołocz Biedronka i Lidl. Jeżeli twierdzą, że dają pracę, to fakty są zgoa odmienne, zabierają rodzimym polskim sieciom i wszystkim sklepom niestowarzyszonym.

  Czy skala podatkowa jest odpowiednia w naszym kraju dla takich podmiotów?

  Pytanie do naszych nagrawanych polityków, co zrobili aby chronić swój wewnętrzny rynek,który płaci wyższe podatki?

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,80

 • Min

  2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane