Właściciel Biedronki zarzuca bankom niekompetencję. Chce przenieść siedzibę do Szwajcarii

Autor: Onet.pl za Polskim Radiem 26 czerwca 2014 13:16

Portugalski gigant Jeronimo Martins poważnie rozważa przenosiny centrali firmy z Lizbony do Genewy. Właściciel sieci Biedronka chce uciec przed rujnującymi podatkami i niekompetencją banków - pisze Onet.

Były szef rodzinnej spółki Alexandre Soares dos Santos zdradził, że w ciągu kilku lat firma może formalnie działać w Szwajcarii. Według najbogatszego Portugalczyka banki w jego kraju nie odpowiadają potrzebom prywatnego sektora.

Podczas wystąpienia na konferencji poświęconej kryzysowi ekonomicznemu Soares dos Santos ostro skrytykował też obecny rząd i prowadzoną przez niego politykę fiskalną. Jego zdaniem przedsiębiorcy powinni domagać się zwrotu tego, co zabrał im fiskus, a czego nie potrafił odpowiednio wykorzystać. Zaapelował do sektora prywatnego o walkę o swoje interesy i wyraził przekonanie, że to firmy skarbu państwa doprowadziły do dzisiejszego załamania gospodarczego. Oskarżył też władze o zniszczenie portugalskiej klasy średniej i ignorowanie swoich powinności socjalnych - czytamy w Onecie.

Mimo kryzysu i krytykowanej przez jednego z najbardziej wpływowych Portugalczyków polityki podatkowej, grupa Jeronimo Martins zamknęła ubiegły rok na sporym plusie - przede wszystkim dzięki wynikom sieci Biedronka.

Zyski sięgnęły 382 milionów euro - to wynik o 6 proc. lepszy, niż w 2012 roku. Łączna sprzedaż w sieciach w Portugalii, Polsce i Kolumbii wzrosła o ponad 10 proc., sięgając prawie 12 miliardów euro, a dwie trzecie tej sumy to zasługa polskich klientów. W tym roku grupa planuje inwestycje warte co najmniej 600 milionów euro. W Polsce ma w tym czasie powstać około 300 sklepów sieci Biedronka i trzy centra dystrybucyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Obserwator 2014-06-29 07:44:39

  Na samochodach dostawczych powinien być napis "Wspieramy Portugalię". To bardziej odpowiada prawdzie...

 • tomek 2014-06-26 23:30:07

  do KEWLYS:

  odp.: g.... zrobili. • Kewlys 2014-06-26 15:36:19

  Jak "najwięcej" takich sieci w Polsce, które drenują rodzimy rynek. Owszem, konkurencji musi być ale litość, nie na każdym kroku ta dyskontowa swołocz Biedronka i Lidl. Jeżeli twierdzą, że dają pracę, to fakty są zgoa odmienne, zabierają rodzimym polskim sieciom i wszystkim sklepom niestowarzyszonym.

  Czy skala podatkowa jest odpowiednia w naszym kraju dla takich podmiotów?

  Pytanie do naszych nagrawanych polityków, co zrobili aby chronić swój wewnętrzny rynek,który płaci wyższe podatki?

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9701

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 772811

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane