Właściciel sieci Biedronka drugą co do wielkości firmą w Polsce

Autor: dlahandlu.pl 29 kwietnia 2016 14:01

Spółka Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci Biedronka, po raz kolejny uplasowała się na pozycji wicelidera w rankingu Lista 500. Największe Firmy Rzeczpospolitej przygotowanym przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita”. Firma, zatrudniając ponad 55 tysięcy osób, jest także drugim największym pracodawcą w kraju.

Dziennik „Rzeczpospolita” po raz osiemnasty wyróżnił firmy, które w 2015 roku odnotowały największy poziom przychodów. Firma Jeronimo Martins Polska, podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach zestawienia, zajęła w nim drugie miejsce, co potwierdza jej silną pozycję na polskim rynku. W ubiegłym roku sprzedaż netto sieci Biedronka wzrosła o ponad 9 proc. w porównaniu z rokiem 2014 i wyniosła ponad 38 mld zł. W ubiegłym roku spółka uruchomiła 102 nowe sklepy, kończąc 2015 rok z liczbą 2667 placówek. 

Właściciel sieci Biedronka umocnił się także na pozycji wicelidera rankingu pod względem wielkości zatrudnienia. Zatrudniając w oparciu o umowę o pracę ponad 55 tysięcy osób, nadal pozostaje także największym pracodawcą wśród prywatnych przedsiębiorstw w Polsce.

Firma od lat jest także wymieniana wśród największych podatników w kraju. Spółka uplasowała się na 4. miejscu w rankingu największych płatników podatku dochodowego, opublikowanym w ramach pierwszej edycji konkursu „Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu”, przygotowanego przez Fundację Patriotyzmu Gospodarczego oraz redakcję dziennika „Rzeczpospolita”. Tylko za 2014 r. kwota zapłaconych przez spółkę podatków wyniosła ponad 481 mln zł, w tym podatek CIT w wysokości ponad 275 mln zł. Za lata 2010-2014 firma na rzecz skarbu państwa odprowadziła zobowiązania podatkowe i publicznoprawne o wartości ponad 3,2 mld zł.

Jeronimo Martins Polska S.A. jest właścicielem Biedronki - największej sieci detalicznej w Polsce, mającej ponad 2650 sklepów w ponad tysiącu miejscowości. Od 1995 r. Grupa Jeronimo Martins zainwestowała w Polsce ponad 11 mld zł. Jeronimo Martins Polska S.A. jest 2. co do wielkości polską firmą, a Biedronka 3. najcenniejszą polską marką według dziennika „Rzeczpospolita”. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • PK 2016-04-29 15:48:24

  No to kiedy "polonizacja". Czekamy na nacjonalizację Biedry bardziej niż na jakąkolwiek inną "dobrą zmianę"  no a teraz do grillowania!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  7,38

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane