PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Właściciel sieci sklepów Sferis z postępowaniem sanacyjnym

Autor: dlahandlu.pl 1 sierpnia 2016 14:45

ACTION, właściciel m.in. sklepów sieci Sferis oraz Specjaliści RTV/AGD od 1 sierpnia 2016 roku jest na etapie otwarcia postępowania sanacyjnego. Pozwali to na niezakłócone funkcjonowanie spółki w trakcie restrukturyzacji.

01.08.2016 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie Wydział X Gospodarczy wydał postanowienie o otwarciu, na wniosek ACTION S.A., postępowania sanacyjnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne.

- Ostatnie decyzje Urzędu Skarbowego, w których obciąża się nas odpowiedzialnością za błędy, zaniechania i niedociągnięcia urzędników i podmiotów trzecich, są dla nas nieakceptowalne. Chcę z całą stanowczością podkreślić, że ACTION zawsze z najwyższą starannością podchodziło do kwestii regulowania swoich zobowiązań podatkowych, co potwierdzały liczne kontrole organów podatkowych. Ostatnie decyzje Urzędów Skarbowych są de facto karą za działalność podmiotów niepowiązanych z ACTION. Te decyzje spowodowały spadek wiarygodności w oczach banków, ubezpieczycieli i dostawców. Co za tym idzie, zaczęło to zagrażać interesom spółki i jej akcjonariuszy, a także jej kontrahentom i pracownikom. Nie mogliśmy na to pozwolić, dlatego zdecydowaliśmy się na złożenie do sądu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego – tłumaczy Piotr Bieliński, prezes zarządu ACTION S.A. – Pozytywna decyzja sądu zabezpiecza naszą pozycję finansową i pozwala przeprowadzić restrukturyzację. Dzięki niej jesteśmy w stanie w niezakłócony sposób rozwijać działalność Grupy Kapitałowej ACTION.

W ramach postępowania restrukturyzacyjnego Emitent złożył wstępny plan restrukturyzacyjny, który zakłada między innymi:

- rezygnację lub znaczne ograniczenie niskorentownych kontraktów oraz projektów,
- koncentrację na dalszym rozwoju najbardziej atrakcyjnych kanałów dystrybucji.
We wniosku do sądu Zarząd przedstawił następujące wstępne propozycje układowe:
1) Objęcie wszystkich wierzycieli w jednej grupie,
2) Karencję w spłacie zobowiązań do końca 2017 roku,
3) Umorzenie odsetek i ewentualnych innych należności ubocznych w całości,
4) Spłatę wierzycieli w pełnej wysokości należności głównej w maksymalnie dwudziestu równych ratach kwartalnych płatnych do końca miesiąca następującego po upływie pierwszego kwartału 2018 roku.
- Naszym głównym celem jest uniknięcie niewypłacalności Spółki w wyniku realizacji decyzji urzędu skarbowego, z którymi się nie zgadzamy, a co za tym idzie zabezpieczenie interesów Spółki i jej akcjonariuszy, kontrahentów i pracowników. Jesteśmy otwarci na wypracowanie rozwiązań optymalnych dla wszystkich zainteresowanych stron – mówi Piotr Bieliński, prezes zarządu ACTION S.A.

Dwa urzędy skarbowe twierdzą, że Action powinien dopłacić łącznie 58 mln złotych podatku VAT. Gdy dowiedział się o tym kredytujący spółkę HSBC Bank Polska, odmówił dalszego finansowania. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane