Właściciel Żabki kupuje rumuńską sieć Profi

Autor: dlahandlu.pl 23 listopada 2016 15:39

Właściciel Żabki kupuje rumuńską sieć Profi

Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, ogłosił, że podpisał umowę, na mocy której sprzeda 100% akcji Profi Rom Food, sieć supermarketów w Rumunii. Kupującym jest Mid Europa Partners, firma private equity działająca w regionie Europy środkowo-wschodniej. Fundusz oczekuje, że transakcja zostanie zamknięta w pierwszym kwartale 2017 r.

Całkowita wartość transakcji (equity value) wynosi 533 miliony euro. Transakcja wymaga uzyskania standardowych zgód regulacyjnych. Jest to największa transakcja przeprowadzona w Rumunii przez fundusz private equity oraz największa w historii sektora handlu detalicznego w tym kraju.
Profi to sieć handlowa o najszerszym zasięgu geograficznym w Rumunii, obecna jest w blisko 250 miastach, miasteczkach i wsiach kraju. W 2010 roku Enterprise Investors kupił od założyciela sieci 100% akcji spółki za 66 milionów EUR, a rok później zainwestował w jej rozwój kolejne 10 milionów EUR. Spółka przeszła gruntowną modernizację, reorganizację oraz w szybkim tempie otwierała nowe placówki. Przez ostatnie dwa lata rozwijała się w tempie ponad 100 nowych otwarć rocznie. To pozwoliło jej rozrosnąć się z 67 placówek w chwili przejęcia przez Enterprise Investors do blisko 500 sklepów obecnie. W 2016 roku spółka planuje osiągnąć wpływy ze sprzedaży na poziomie 800 milionów EUR, co przełoży się na 30% średnioroczny wzrost przychodów oraz EBITDA w latach 2010-2016. Profi prowadzi działalność w dwóch formatach “Standard” i “City”, które stworzone były z myślą o ośrodkach miejskich, a od niedawna spółka rozwija również nowy format „Loco”, który przeznaczony jest dla klientów z wiejskich obszarów kraju. Profi jest dziś jednym z największych pracodawców w Rumunii i zatrudnia blisko 11.000 osób.

- Firma jest w doskonałej kondycji i ma ogromny potencjał do dalszego wzrostu w nadchodzących latach, tym bardziej, że w Rumunii jest jeszcze wiele miejsc, do których powinien dotrzeć nowoczesny handel - powiedział Daniel Cirstea, prezes Profi Rom Food.

Mid Europa zarządza funduszami o wartości blisko 4,3 miliarda EUR. Na polskim rynku fundusz jest właścicielem sieci Żabka i jednym z inwestorów Allegro. Z kolei sprzedający Enterprise Investors jest udziałowcem sieci supermarketów Dino.

Doradcą transakcyjnym Enterprise Investors jest Citi Group Global Markets Limited. EI skorzystało również z pomocy RTPR Allen & Overy, które odpowiada za stronę prawną, PwC, jako doradcy finansowego i podatkowego oraz AT Kearney w roli eksperta branżowego.

Enterprise Investors działa od 1990 roku i utworzyła osiem funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2 miliardy EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 1,7 miliarda EUR w 137 spółek działających w różnych sektorach gospodarki, w tym 320 milionów EUR w 15 spółek z sektora handlu detalicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Fundusze te zakończyły inwestycje w 116 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 2,5 miliardów EUR. W Rumunii Enterprise Investors obecny jest od 2000 roku i do dziś zainwestował w rumuńskie przedsiębiorstwa łącznie
blisko 200 milionów EUR.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,81

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane