Właściciele Biedronki zarobili w 2012 r. 714 mln euro

Autor: PAP 7 stycznia 2013 20:52

Familia Soares dos Santos zarobiła w 2012 r. najwięcej spośród siedmiu najbogatszych portugalskich rodzin. Właściciele grupy Jeronimo Martins (JM), do której należy sieć handlowa Biedronka, zwiększyli swój majątek o 714 mln euro.

Raport przygotowany przez lizboński dziennik ekonomiczny "Dinheiro Vivo" powstał w oparciu o ubiegłoroczne giełdowe notowania firm, w których udziały posiada siedem najbogatszych portugalskich rodzin.
"Najwięcej zarobiła rodzina Soares dos Santos. W minionym roku powiększyła ona majątek o 714 mln euro. Druga w kolejności uplasowała się familia Belmiro de Azevedo, właściciel koncernu Sonae. W 2012 r. zwiększyła ona swoją fortunę o 293 mln euro", poinformował "Dinheiro Vivo".
Dziennik oszacował, że siedem najbogatszych rodzin Portugalii zwiększyło w ub.r. swoje majątki łącznie o 13 proc. do poziomu 13,1 mld euro.
Portugalscy ekonomiści przypominają, że wzbogacenie się rodziny Soares dos Santos możliwe było przede wszystkim dzięki dobrym wynikom Biedronki w Polsce, które pozytywnie oddziaływały na notowania giełdowe firmy JM. W trzech kwartałach ub.r. skonsolidowane obroty tej sieci przekroczyły 20,4 mld zł, a Biedronka miała ponad 61-procentowy udział w obrotach całej grupy.
Głową rodziny Soares dos Santos jest 78-letni Alexandre Soares dos Santos, prezes grupy Jeronimo Martins. W lipcu ub.r. lizboński miesięcznik "Exame" wycenił jego majątek na ponad 2 mld euro. Na jesieni portugalski przedsiębiorca zapowiedział rychłe wycofanie się z aktywności biznesowej, co ma nastąpić w tym roku.
Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji - wejścia na polski rynek detaliczny. Portugalska firma, obecna w Polsce od 1995 r., zarządza dziś siecią ponad 2000 sklepów Biedronka, a także blisko 40 drogerii Hebe.
Rodzina Soares dos Santos jest współwłaścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie Jeronimo Martins.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • anonim 2013-01-09 08:08:21

  szkoda ze podatków u nas nie placi..i jak tu ma być dobrze w tym kraju, polacy żyją na skraju biedy,a obcokrajowcy robią u nas biznesy życia, płacąc ludziom najniższą krajową..ktoś w końcu powinien sie tym zająć..

 • Tobiasz 2013-01-07 21:30:05

  PAP - banda kretynów.  OD KIEDY BIEDRONKA TO POLSKA SIEĆ?

  To PAP też już jest "opłacony"?  To PORTUGALSKA SIEĆ, która drenuje POLSKĘ.

  Taki powinien być opis.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,33

 • Min

  0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane