Właściciele centrów handlowych spodziewają się wprowadzenia zakazu handlu w niedziele

Autor: dlahandlu.pl 3 grudnia 2015 09:59

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele może mieć katastrofalne skutki dla polskiego rynku nieruchomości handlowych uważają uczestnicy debaty z cyklu „Inwestowanie w Nieruchomości”, która odbyła się w Klubie Polskiej Rady Biznesu w Warszawie. Choć można się spodziewać, że po pewnym czasie nabywcy przyzwyczailiby się do nowych przepisów, według uczestników debaty spowodują one masowe zwolnienia we wszystkich branżach handlu detalicznego.

Równie krytycznie oceniony został pomysł wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Choć można się spodziewać, że po pewnym czasie nabywcy przyzwyczailiby się do nowych przepisów, według uczestników debaty spowodują one masowe zwolnienia we wszystkich branżach handlu detalicznego. – Być może przyzwyczajenia klientów ulegną zmianie po dwóch-trzech latach, ale gdzie przez ten czas mają podziać się pracownicy, którzy stracą pracę, a nie będą mogli łatwo znaleźć nowej? Dziś zatrudniamy 16 tys. pracowników. Nawet jeśli zwolnimy „tylko” tysiąc osób, to i tak już jest to pokaźna grupa. Jeżeli pomnożymy to przez setki sieci, które działają na rynku, to okaże się, że zaraz możemy mieć wiele tysięcy ludzi bez pracy – mówił Sławomir Misiak. Według dyrektora działu powierzchni handlowych w firmie Echo Investment, Marcina Maternego zakaz ten nie jest na rękę ani konsumentom, ani sprzedającym. – Nie wiem, kogo ta ustawa ma na siłę uszczęśliwiać. Poza politykami nikt nie jest zainteresowany taką sytuacją - ani pracownicy, ani nabywcy, ani deweloperzy, ani sieci handlowe. Dajmy ludziom możliwość wyboru. Chcesz spędzić niedzielę w kościele i z rodziną, czy chcesz w centrum handlowym – niech to będzie twoja decyzja. Równie krytyczny był Michał Masztakowski, dyrektor ds. najmu i rozwoju w firmie deweloperskiej Master Management Group: – Obawiam się, że rząd strzela sobie tą ustawą w kolano, bo nie tylko rezygnuje z wpływów z podatków pośrednich, generowanych przez kupujących, ale także pozbawia pracy kilkadziesiąt tysięcy pracowników, którzy mogą zaraz ustawić się w kolejce po świadczenia socjalne. Dodatkowo uderza to w nas, deweloperów – nie wiemy, czy budowanie nowych obiektów będzie miało jeszcze ekonomiczny sens.

Według firmy doradczej Colliers współczynnik powierzchni niewynajętej na piętnastu największych rynkach handlowych w Polsce wynosi zaledwie ok. 3,1 proc., a w budowie znajduje się blisko 760 tys. metrów kwadratowych nowych powierzchni handlowych. Szacowana suma nowej podaży w całym 2015 r. to ok. 620 tys. mkw. Będzie to wynik o ok. 37 proc. wyższy od osiągniętego w 2014 r. (453 tys. m kw.) i zbliżony do poziomu odnotowanego w rekordowym roku 2013, kiedy to oddano do użytku największą ilość powierzchni od 2009 r. (645 tys. m kw.). Jednak zdaniem Macieja Weinberga, dyrektora ds. finansowania projektów inwestycyjnych w Raiffeisen Polbank, na ograniczenie podaży może mieć mniejsza niż dotychczas dostępność finansowania. – Nasz bank upatruje szansy w mniejszych projektach, retail parkach, centrach convenience, gdzie ten potencjał jeszcze jest i obecne na rynku obiekty tych typów cieszą się jeszcze dużym pre-lease`m. Przy projektach na dużą skalę musimy podchodzić dużo bardziej konserwatywnie, niż do tej pory – mówił Weinberg.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • PK 2015-12-04 14:39:10

    Tylko nie to bo będzie u nas taka tragedia jak w Niemczech i Hiszpanii. Jak wiadomo, tam wszystkie sklepy już padły i ludzie jedzą gips ze ściany (w kościele;).

  • xyz 2015-12-03 15:46:54

    nikogo zwalniac nie musicie, przecież ludzie ten sam towar musza kupić nie w 7 dni ale w 6 dni, ten sam zysk będziecie mieli, chyba, że pod przykrywką konieczności zwolnień uzyskacie dodatkowe zyski, ale zakłamanie to domena "wielkich panów handlowców"

  • LA 2015-12-03 15:05:59

    Czas na normalność

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane