PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Właściciele sklepów będą szukać obrony przed rosnącymi kosztami prowadzenia biznesu

Autor: dlahandlu.pl/pr 9 marca 2011 14:11

Właściciele sklepów będą szukać obrony przed rosnącymi kosztami prowadzenia biznesu

Rosnące ceny żywności, wzrost stawki VAT, pędzące w górę ceny benzyny, wzrastające koszty energii oraz podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę - to czynniki, które mogą pogorszyć sytuację drobnych sprzedawców detalicznych. A handel to jedna z gałęzi gospodarki, która, według GUS, jest szczególnie podatna na unikanie płacenia podatków.

Oczekiwane podwyżki cen żywności, odbiją się mocno przede wszystkim na małych placówkach, które nie są w stanie konkurować cenowo z hipermarketami i silnymi sieciami handlowymi.

- Konkurując z hipermarketami mniejsze sklepy pracują na małych marżach. Nie będą mogły pozwolić sobie na pokrycie kosztów podwyżek, jak zapewne początkowo zrobią hipermarkety. Spowoduje to wzrost cen, co dodatkowo zmniejszy atrakcyjność małych placówek. Pojawia się więc pokusa, aby obejść prawo i uchronić się przed utratą zysków czy wręcz całego biznesu - tłumaczy Łukasz Gajewski z Target BPO.

Początek nowego roku przyniósł także kilka innych istotnych zmian, które po raz kolejny uderzą we właścicieli drobnych placówek detalicznych. Od 1 stycznia wzrosła stawka podatku VAT na wiele produktów. Podwyżki dotyczą jednak przede wszystkim tych produktów, które sklepikarze sprzedają z wyższą marżą np. słodyczy. Dla przedsiębiorców ważne są także zmiany w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które jest w tym roku wyższe o 5,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Również wzrost cen usług transportowych, spowodowanych zwłaszcza zmianami ceny benzyny, może stać się sporym obciążeniem dla drobnych sprzedawców detalicznych. Jeśli dodać do tego podwyżki cen energii elektrycznej i innych mediów, prognozy dotyczące zysków ze sprzedaży nie napawają optymizmem.

Sprzyja temu również psychologiczna i ekonomiczna presja otoczenia biznesowego. Kiedy konkurencja zaczyna uciekać się do stosowania nieuczciwych zabiegów, zyskując przy tym przewagę, uczciwie prosperujący przedsiębiorca jest narażony na straty. Chcąc uchronić się przed wypadnięciem z rynku może być zmuszony, by pójść w ślady swoich rywali.

  • P.Świecki 2011-05-30 10:24:52

    Słuszne obserwacje. Częstokroć presja ze strony państwa prowadzi do zachowań uderzających w dobro sąsiadów i klientów. Mało kto widzi że państwo to przede wszystkim ludzie wokół, nie byty prawne i ideologiczne.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane