PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Wójt gminy Sierakowice: Patriotyzm to w dzisiejszych czasach kupowanie u swojego

Autor: dlahandlu.pl 9 września 2015 09:58

Wójt gminy Sierakowice: Patriotyzm to w dzisiejszych czasach kupowanie u swojego fot. Sierakowice.pl/Artur Socha

Na temat polityki samorządu wobec lokowania wielkopowierzchniowych sklepów na terenie gminy oraz 11 latach starań Biedronki, by uruchomić sklep w Sierakowicach rozmawiamy z Tadeuszem Kobielą, wójtem gminy Sierakowice.

Co takiego nietypowego jest w gminie Sierakowice, że stała się tematem wielu publikacji w mediach?

Mamy u siebie wiele atrakcji. Ale media odkryły nas dlatego, że jesteśmy jedną z nielicznych gmin w Polsce, w których nie powstał dotychczas żaden sklep wielkopowierzchniowy. Okazało się, że jesteśmy ewenementem na skalę ogólnopolską, choć według mnie brak zagranicznego marketu w gminie powinien być normalną sytuacją. U nas stało się tak dlatego, że jako samorząd podchodzimy do tej kwestii z dużą determinacją. Od 11 lat jesteśmy miejscem na które sieci naciskają z ogromną siłą, aby wejść na nasz rynek. Jakież było zdziwienie przedstawicieli sieci Biedronka, gdy pojawili się u nas w 2004 roku ze słowami „na pewno chcielibyście mieć u siebie w Sierakowicach taki market jak Biedronka, bo wszystkie samorządy o nas zabiegają”. Wyprostowałem ich sposób myślenia i usłyszeli wówczas, że wręcz przeciwnie, zrobimy wszystko, by ich na nasz rynek nie wpuścić. Udawało się to aż do tego roku.

Jaki czynnik zdecydował, że jako samorząd w 2004 roku postanowiliście sprzeciwić się budowie dyskontu w gminie?

My mamy tutaj model gospodarczy, który sprawdza się u nas już blisko od 100 lat i oparty jest na dwóch filarach: lokalnym handlu i rzemiośle, głównie budowlanym. Funkcjonuje w gminie Sierakowice obecnie blisko 180 sklepów rodzinnych, działających lokalnie i blisko 19 tys. mieszkańcach. Lokalny model działania biznesu pozwala na obieg pieniądza wśród mieszkańców gminy, bo jeden u drugiego kupuje towary lub zamawia usługi. Dzięki temu obserwujemy większą majętność lokalnego społeczeństwa, bo pieniądz nie jest z naszego rynku drenowany przez markety do spółek-matek za granicę. Trzeba bowiem pamiętać, że zagraniczne markety są zainteresowane jedynie konsumentem, który wyda u nich pieniądze, niczym więcej. My jako społeczeństwo czy gmina nic z takiej „inwestycji” nie mamy.

 • wojt 2016-01-13 13:43:28

  expresskaszubski.pl/gospodarka/2016/01/sierakowice-biedronka-otwarta-wojt-mam-powazne-expresskaszubski.pl/gospodarka/2016/01/sierakowice-nie-obronily-sie-przed-biedronka-otwarcie-sklepu-we-wtorek

 • Swoj 2016-01-05 23:53:57

  Tak ladnie piszecie. Proponuje sprawdzic do kogo nalezy wiekszosc sklepow lub lokali w ktorych sie te sklepy znajduja. A wydacie inne opinnie. Najpierw zaglebcie sie w temat a potem opinie wydajcie.

 • Bronmy Swojego 2015-09-14 16:46:10

  Panie Wójcie, wielkie wyrazy uznania i szacunku. Oby Panu i Pana zespołowi starczyło siły jak najdłużej. Opierajcie się też głupocie władzy centralnej, która już chyba nie pamięta, kto ją wybrał i komu powinna służyć. To co Pan robi to wspaniały przykład współczesnego patriotyzmu.

ZOBACZ WSZYSTKIE (19)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,99

 • Śr

  6,92

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane