Wolumen transakcji w segmencie magazynowym w Polsce wyniósł 744 mln euro

Autor: dlahandlu.pl 31 marca 2015 20:36

W ubiegłym roku wartość transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku magazynowym sięgnęła rekordowych 21,7 mld euro. Stanowi to o 28 proc. wzroście względem 2013 r. 8,2 mld euro przypadło na  IV kw. Największą aktywność inwestycyjną odnotowały rynki Wielkiej Brytanii i Niemiec. Rekordy odnotowano m.in. w Czechach (759 mln euro) oraz Polsce (744 mln euro).

 -To był znakomity rok dla rynku inwestycyjnego w segmencie nieruchomości logistycznych i magazynowych pokazujący zaufanie w stosunku do klasy aktywów, zwiększone w efekcie mocnego popytu oraz spadku współczynnika powierzchni niewynajętej na wielu rynkach europejskich. Aktywność w obszarze transakcji, których przedmiotem są zarówno pojedyncze aktywa, jak i portfele nieruchomości ze strony inwestorów krajowych i kapitału międzynarodowego utrzyma się na wysokim poziomie również w tym roku - komentuje Tom Waite, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Magazynowych w regionie EMEA.

Wolumen transakcji inwestycyjnych w segmencie magazynowym w Polsce wyniósł rekordowe 744 mln euro w ramach 14 transakcji. Przeważały duże transakcje portfelowe stanowiąc ponad 80 proc. łącznego wolumenu umów kupna/sprzedaży obiektów magazynowych w ubiegłym roku.

Niektóre transakcje portfelowe dotyczyły grup obiektów nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowo – Wschodniej, a nawet szerzej – również w Europie Zachodniej. Stopy kapitalizacji znajdowały się pod presją zniżkową i wynosiły 7 proc. lub poniżej dla najlepszych produktów.

Zdaniem ekspertów aktywność inwestorów utrzyma się również w 2015 roku. - Biorąc pod uwagę transakcje z 2014 r. z finalizacją planowaną na 2015 oraz toczące się rozmowy spodziewamy się, że wolumen umów kupna/sprzedaży nieruchomości magazynowych w Polsce wyniesie w tym roku pomiędzy 500 a 600 mln euro. To wprawdzie mniej niż 744 mln euro w 2014 r., ale należy pamiętać, że ubiegłoroczny rekordowy rezultat trudno powtórzyć, chociażby dlatego, że część produktów znajduje się już w rękach inwestorów długoterminowych - komentuje Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych JLL w Polsce.

Jak dodaje mniejsza ilość projektów magazynowych na sprzedaż oraz zwiększająca się dostępność finansowania mogą w bieżącym roku zaowocować dalszą presją zniżkową na stopy kapitalizacji dla projektów wiodących w swojej klasie do poziomu poniżej 7 proc., a w wyjątkowych przypadkach nawet poniżej 6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,25

  • Min

    4,75

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane