Wpływ centrów handlowych w Poznaniu na handel przy głównych ulicach - raport JLLS

Autor: pr 20 grudnia 2013 09:15

Jones Lang LaSalle opublikował raport prezentujący rynek nowoczesnych powierzchni handlowych w Poznaniu. Opracowanie to analizuje obecną sytuację i perspektywy rozwoju dla handlu przy głównych ulicach oraz na rynku centrów handlowych w stolicy Wielkopolski.

Poznań z liczbą ludności ok. 554 700 zajmuje obecnie piąte miejsce w kraju. Wraz z graniczącymi z miastem gminami tworzy aglomerację o populacji ok. 808 400 mieszkańców. Poznań cechują stabilne podstawy gospodarcze, takie jak: stosunkowo wysoka siła nabywcza mieszkańców (ponad 126 proc. średniej krajowej), najniższa stopa bezrobocia w Polsce (4,2 proc. wobec 13 proc. w całym kraju, w październiku 2013 r.) oraz drugi najwyższy po Warszawie wskaźnik PKB na osobę. Poznań to miasto o wieloletnich tradycjach handlowych.

- Silna gospodarka lokalna sprzyja dojrzewaniu i rozwojowi wielkopolskiego rynku handlowego. Co ciekawe, Poznań cechuje jedna z najwyższych w Polsce koncentracji centrów handlowych w sercu miasta. Obecnie ok. 24 proc. nowoczesnej powierzchni handlowej znajduje się w bezpośredniej lub bliskiej odległości od tradycyjnych ulic handlowych. Mimo dużego oddziaływania centrów na handel w rejonie śródmiejskim, sklepy z modą i obuwiem wciąż stanowią ok. 20 proc. najemców lokali użytkowych przy głównych ulicach handlowych - tłumaczy Agnieszka Tarajko - Bąk, starszy analityk rynku, Jones Lang LaSalle.

Główne ulice handlowe w Poznaniu

Śródmiejski obszar handlu jest najczęściej utożsamiany z rejonem Starego Miasta. Najdłuższym i najpopularniejszym ciągiem handlowym w mieście jest ul. Półwiejska, na której działa ok. 100 sklepów i w okolicach której znajdują się 4 centra handlowe. Kolejny projekt, Półwiejska_2, jest obecnie w fazie realizacji; będzie to jednak obiekt o bardziej śródmiejskim charakterze, co powinno przyczynić się do ożywienia handlu przy głównych ulicach. Pieszy charakter ulicy wraz z wysoką liczbą przechodniów oraz dużą liczbą sklepów sprawia, że jest to rejon o dużej atrakcyjności dla sieci handlowych. Poza ul. Półwiejską główne ulice handlowe w Poznaniu to: ul. Paderewskiego, którą upodobały sobie marki z tzw. wyższej półki (Burberry, Escada / Escada Sport, Pinko czy Hexeline), Stary Rynek zdominowany przez najemców gastronomicznych, a także ul. Wrocławska i Szkolna.

Dominacja sektora gastronomicznego

Kluczowym najemcą lokali przy głównych ulicach handlowych jest sektor gastronomiczny, który zajmuje obecnie 34 proc. wszystkich istniejących lokali. Kolejną silnie reprezentowaną kategorią najemców są sklepy sprzedające odzież, obuwie i dodatki (19 proc. lokali). Z udziałem na poziomie 9 proc. podium zamykają sklepy z biżuterią i akcesoriami. Instytucje finansowe zajmują 5 proc. lokali. Stawki czynszowe na ulicach handlowychWYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,26

  • Śr

    4,36

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane