PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

WSA o stawce VAT dla produktów kawowych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 25 lutego 2015 09:41

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zdecydował, że napój kawowy instant oraz rozpuszczalna kawa zbożowa są produktami podobnymi i powinny być opodatkowane identyczną stawką VAT - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, tego typu orzeczenie sądowe jest wydarzeniem przełomowym. Wszystko dlatego, iż dotychczas sądy w podobnych sprawach nie analizowały składu, lecz rozstrzygały, czy ustawodawca mógł objąć obniżoną stawką tylko część produktów żywnościowych określoną na podstawie klasyfikacji PKWiU oraz terminu przydatności do spożycia. Jednak niedawno Trybunał Sprawiedliwości UE narzucił krajowym sądom obowiązek ustalania podobieństwa między produktami.

Spór z fiskusem o stawkę opodatkowania toczył przed sądem producent kakao opodatkowanego stawką 23 proc. Jego zdaniem, powinien był on płacić stawkę 8 proc., czyli taką, jaka dotyczy podmiotów sprzedających kawę zbożową, która jest produktem podobnym. Jak czytamy w "DGP", sąd zdecydował, że argumenty Urzędu Skarbowego w tej sprawie nie były wystarczające. Zamiast tego uznał, że oba produkty rzeczywiście są podobne do siebie i wobec siebie konkurencyjne, przez co objęte powinny być identyczną stawką VAT.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    6,85

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane