PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

WSA uznał skargę spółki sąsiadującej z gruntami Ikei

Autor: PAP 11 października 2010 20:38

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że białostocka spółka miała prawo być stroną w postępowaniu środowiskowym i na przykład składać wnioski i uwagi ws. budowy fabryki IKEA w gminie Orla w Podlaskiem, bo ma w jej pobliżu grunty. Decyzja środowiskowa była potrzebna, by inwestor mógł uzyskać pozwolenie na budowę fabryki. Budowa tej największej obecnie w Polsce inwestycji zagranicznej trwa od lata 2010 roku.

WSA zajmował się skargami - odwołaniami, jakie od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku składali jeden z mieszkańców Orli i białostocka spółka, która ma grunty w okolicach budowanej fabryki.

Sąd administracyjny skargę spółki uwzględnił, skargę mieszkańca Orli natomiast oddalił, uznając, że nie podał on żadnych konkretnych podstaw prawnych, by być stroną w postępowaniu. Sąd podkreślił, że osoba ta mieszka 7 km do fabryki, poza strefą jej oddziaływania na środowisko.

Sąd uznał skargę spółki, gdyż spółka jest właścicielem ziemi w odległości 1,4-1,5 km od powstającej fabryki. Uzasadniła, że według raportu środowiskowego, jaki został sporządzony w sprawie budowy fabryki, strefa oddziaływania i emisji substancji szkodliwych dla środowiska, takich jak np. formaldehyd, tlenek węgla czy dwutlenek azotu, została określona właśnie maksymalnie ponad 1,5 km od miejsca posadowienia fabryki, więc w strefie jej oddziaływania. Podkreśliła, że nie ma znaczenia, czy stężenie tych szkodliwych substancji, jakie dotrze do działki, będzie w normie, minimalne czy maksymalne. Dlatego białostocka spółka powinna mieć prawo wypowiadania się na temat tego oddziaływania, składać wnioski, skargi, opinie czy "zwalczać decyzje wydawane na korzyść inwestora".

Wyrok nie jest prawomocny.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane