Wschodni Kongres Gospodarczy: raport specjalny o polskim eksporcie

Autor: wnp.pl 23 września 2015 11:04


Grupa PTWP, wydawca miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu dlahandlu.pl prezentuje raport o polskiej aktywności gospodarczej na obcych rynkach ze szczególnym uwzględnieniem kierunku wschodniego stworzony w oparciu o rozmowy z 20 ważnymi polskimi eksporterami.

Strategie, ambicje i plany dwudziestu ważnych polskich eksporterów i podmiotów inwestujących za granicą. Ich praktyczna biznesowa odpowiedź na załamanie kontaktów gospodarczych ze Wschodem. Opinie czołowych menedżerów o perspektywach polskiej ekspansji gospodarczej za granicą. To główne treści raportowego opracowania przygotowanego przez dziennikarzy pism i portali Grupy PTWP specjalnie na II Wschodni Kongres Gospodarczy rozpoczynający się jutro w Białymstoku.

Polski eksport ma się nie najgorzej, rosną także nasze inwestycje za granicą. Jednak ostatnie lata i miesiące były okresem testów, które sprawdziły biznesową wartość zagranicznych projektów, a niekiedy stanowiły impuls do modyfikacji czy zmiany strategii eksportowej. W jaki sposób na polskim eksporcie odbija się polityczny kryzys na wschodzie Europy? Czy polskie firmy potrafiły skompensować sobie utracone korzyści większą aktywnością na alternatywnych rynkach?

Raport 20 - Eksport - powstał w wyniku opracowania ankiet i wywiadów - nie ma ambicji naukowych czy statystycznych. Jego zaletą jest natomiast prestiżowa baza badania. O zdanie pytano znane polskie firmy z różnych branż, od lat osadzone na obcych rynkach. Wielogłos reprezentatywnych dla polskiej ekspansji zagranicznej praktyków ma też inny walor - weryfikuje opinie administracji i teoretyków, wskazuje konkretne, dobre eksportowe praktyki.

Jak wynika z Raportu, załamanie na rynkach wschodniej Europy (Rosja, Ukraina) z różną siłą i w niejednakowy sposób odbiło się na kondycji eksporterów. Poważnym problemem okazało się embargo (producenci żywności), ale równie niekorzystnie, a szerzej na biznes wpłynęła dewaluacja rubla i spadek możliwości nabywczych odbiorców na Wschodzie.

- Nawet gdyby nie wprowadzono barier politycznych, sprzedaż do Rosji też by ucierpiała. Tania ropa, słabszy rubel i inflacja w sumie dają spadek realnych dochodów obywateli i popytu - uważa Edward Bajko, prezes SM Spomlek. - Co więcej, problemy rosyjskiej gospodarki bezpośrednio wpływają na kondycję innych państw, nie tylko tych należących do Unii Celnej (Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan), ale także innych, np. Mołdawii i Azerbejdżanu.

więcej: wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane