Wschodnia Polska na celowniku deweloperów i sieci handlowych

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 7 kwietnia 2014 14:41

Międzynarodowa firma doradcza JLL zbadała kierunki rozwoju sieci handlowych w Polsce w kontekście dostępności powierzchni magazynowych. Z podsumowania wynika, że pomimo dynamicznego rozwoju oferty handlowej we wschodnich województwach, baza logistyczna pozostaje tam nadal dość znikoma.

Rynek obiektów handlowych w Polsce systematycznie się rozwija. Z analiz JLL wynika, że do końca 2015 r. rynek wzrośnie o ok. 12 proc., a całkowita podaż powierzchni handlowej sięgnie 13,2 mln mkw. Obecnie, 44 proc. istniejącej powierzchni handlowej zlokalizowane jest w zachodnich i południowo-zachodnich rejonach kraju, a kolejne 17 proc. w centrum (woj. mazowieckie i łódzkie). 

Najbardziej dynamiczny wzrost nowoczesnej powierzchni handlowej (średnio o 27%) spodziewany jest we wschodnich województwach kraju. Powstają tam zarówno duże projekty (np. otwarte w marcu br. Atrium Felicity w Lublinie czy Galeria Warmińska w Olsztynie), jak i wiele obiektów mniejszego formatu, a także pierwsze centra wyprzedażowe (w Lublinie i Białymstoku).
- Wraz ze wzrostem siły nabywczej i rozwojem infrastruktury drogowej we wschodnich województwach, obserwujemy rosnące zainteresowanie deweloperów i sieci handlowych rozbudową swoich struktur i oferty właśnie w tej części kraju. Istotnym motorem rozwoju tych rynków jest napływ klientów zza wschodniej granicy, czyli tzw. „turystyka zakupowa" w północno - wschodniej części Polski, również po wprowadzeniu umowy o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim - mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor działu badań rynku w Polsce, JLL.

Na wschodzie kraju nastąpią największe w ujęciu procentowym przyrosty powierzchni handlowej, choć należy pamiętać, iż istniejąca baza centrów handlowych jest w tej części kraju nieporównywalnie niższa niż w centralnych i południowo-zachodnich obszarach Polski. W związku z rozwojem sieci handlowych we wschodnich województwach, można oczekiwać wzrostu zapotrzebowania na magazyny. Tymczasem zasoby w tych rejonach są znikome. Całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce to dziś 7,5 mln mkw., z czego jednak 92 proc. przypada na pięć kluczowych rynków - Warszawę, Górny Śląsk, Poznań, Polskę Centralną i Wrocław.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,04

  • Min

    3,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane