PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową w Poznaniu na bardzo wysokim poziomie

Property News 13 stycznia 2015 13:08

Wysoki poziom nasycenia powierzchnią handlową oraz niewystarczająco dynamiczny rynek biurowy to poważne zagrożenia, jakie mogą wpłynąć na przyszłość poznańskiego rynku komercyjnego. - Miasto musi podjąć poważne działania, by kolejne lata mogły być dla rynku korzystne - powiedział podczas Property Forum Poznań 2015 Wojciech Sztuba, partner zarządzający, TPA Horwath Management Sp. z o.o.

- Już dziś wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową w Poznaniu jest na bardzo wysokim poziomie. Po otwarciu kolejnych, dużych obiektów będzie już rekordowy - powiedział Wojciech Sztuba. Nowa podaż oznacza, że na tysiąc Poznaniaków przypadać będzie więcej powierzchni handlowej, niż średnio w Europie Zachodniej.

- Czy więc jest tu potencjał na kolejne inwestycje? To trudne pytanie. W zachodniej Europie bardzo duże znaczenie ma dziś tzw. hight street, czyli lokale handlowe przy głównych ulicach miast. W Poznaniu tego typu działalności brakuje i być może w przyszłości będzie się rozwijać - dodał.

Trudna sytuacja panuje również na rynku biurowym. - Poznański rynek biurowy jest względnie niewielki, co sprawia, że brakuje mu dużej płynności. To zwiększa ryzyko realizacji nowych inwestycji oraz ogranicza zainteresowanie funduszy inwestycyjnych - stwierdził Sztuba.

Jeśli chodzi o szanse dla lokalnego rynku biurowego, przedstawiciel TPA Horwath wskazał na olbrzymi potencjał tkwiący w lokalnych przedsiębiorstwach. - Dziś to problem, bowiem każda firma chce mieć swoją własną siedzibę. Przez to popyt na powierzchnie biurowe jest niższy. W przyszłości to się jednak może zmienić - dodał.

Jak podsumował Wojciech Sztuba, dalszy rozwój lokalnego rynku komercyjnego zależy w dużym stopniu od działań władz miasta. - Jeśli uda się doprowadzić do szybszego rozwoju Poznania, wtedy możemy liczyć na odblokowanie rynku. Istotne jest tu pobudzenie lokalnego biznesu - powiedział podczas Propery Forum Poznań 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane