Wskaźnik Przyszłej Inflacji w górę

Autor: PAP 15 czerwca 2015 11:31

W czerwcu br. odnotowano wzrost Wskaźnika Przyszłej Inflacji (WPI), prognozującego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Nie oznacza to jednak pojawienia się presji inflacyjnej.

"W ostatnich miesiącach przybyło czynników wskazujących na możliwość wzrostu cen w niektórych obszarach działalności gospodarczej. Nie oznacza to pojawienia się presji inflacyjnej, a jedynie wolniejszy spadek cen, co już od dwóch miesięcy możemy obserwować" - wskazali eksperci Biura.

Ich zdaniem w najbliższych miesiącach niskim cenom sprzyjać będą czynniki sezonowe, a ich odziaływanie potrwa do jesieni. "Stąd też pierwsze symptomy inflacji mogą pojawić się pod koniec roku" - podał BIEC.

W komunikacie zaznaczono, że problem spadających cen nie dotyczy wyłącznie naszej gospodarki. "Strefa euro w ostatnim czasie odnotowuje zerowy wzrost cen konsumpcyjnych. Najdłuższa i najgłębsza deflacja wystąpiła w Grecji, gdzie trwa ona od 2013 r. a w kwietniu br. w porównaniu z rokiem poprzednim ceny spadły o 1,8 proc." - czytamy.

W komunikacie wskazano ponadto, że w ostatnich miesiącach eksperci Biura obserwują zmianę, jeśli chodzi o kierunek oczekiwań konsumentów i przedsiębiorców, co do przyszłych tendencji kształtujących ceny. "Zarówno jedni, jak i drudzy w znacznie większym stopniu niż jeszcze kilka miesięcy temu spodziewają się wzrostu cen" - napisano.

Z danych wynika też, że najwyższą skłonność do podnoszenia cen wyrażają przedstawiciele przemysłu papierniczego oraz przetwórstwa ropy naftowej. Z kolei obniżki cen planują przede wszystkim producenci odzieży oraz branża elektroniczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane