PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wynagrodzenie netto w Polsce to średnio 74% pensji brutto

Autor: PwC 27 stycznia 2016 12:44

Po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie społeczne w kieszeniach podatników krajów Unii Europejskiej o przeciętnych dochodach zostaje średnio 76% pensji brutto. Najwięcej na Cyprze (91%), Malcie (86%) i w Czechach (86%), najmniej w Niemczech (65%). Polska w tym zestawieniu plasuje się w połowie stawki ze wskaźnikiem 74% - wynika z raportu PwC „Podatek dochodowy od osób fizycznych w Unii Europejskiej”.

Zgodnie z danymi z raportu PwC w przypadku osób o przeciętnych zarobkach średnie wynagrodzenie netto, tj. po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek pracowniczych na ubezpieczenia społeczne, otrzymywane przez mieszkańców krajów objętych badaniem (Europejski Obszar Gospodarczy i Szwajcaria) wynosi około 76% wynagrodzenia brutto. 14 krajów znajduje się powyżej tej średniej, a czołówkę otwierają Cypr (91%), Malta (86%) i Czechy (86%). Z kolei najniższe wynagrodzenie netto jest w Niemczech (65%), Belgii (65%) i Danii (68%). Polska znajduje się nieco poniżej średniej dla krajów UE ze wskaźnikiem 74%.

Eksperci zwracają uwagę, że nie ma znaczących różnic w uśrednionych wynikach wynagrodzenia netto osób o przeciętnych dochodach w krajach, w których obowiązuje podatek liniowy i w tych, które stosują progresywną skalę podatkową. Natomiast znaczna różnica występuje między tymi krajami w przypadku osób zamożnych.

Autorzy raportu wzięli też pod uwagę inny scenariusz, w którym podatnik jest osobą zamożną, otrzymującą pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju. W tym wypadku, średnio, wynagrodzenie netto w krajach Unii Europejskiej wynosi ok. 62% pensji brutto. Największa część wynagrodzenia pozostaje w kieszeniach podatników z krajów o liniowym opodatkowaniu: w Bułgarii (82%), Estonii (77%) i na Litwie (76%). W Polsce średnie wynagrodzenie netto osoby zamożnej wynosi 71% wynagrodzenia brutto. Jednak w większości krajów UE średnie wynagrodzenie netto takich osób znajduje się poniżej 60%. Najniższe jest w Chorwacji i Holandii (52%) oraz Finlandii, Danii, Szwecji i we Włoszech (51%).

W krajach z podatkiem liniowym średnie wynagrodzenie osób zamożnych wynosi ok. 74% wynagrodzenia brutto, natomiast w krajach z progresywną skalą podatkową tylko ok. 59%.

- W porównaniu z poprzednią edycją naszego raportu zauważalny jest trend zaostrzenia polityki fiskalnej w tych krajach, które najgorzej poradziły sobie z kryzysem finansowym, takich jak Hiszpania, Portugalia czy Grecja. Zlikwidowano tam np. stosowane wcześniej niektóre ulgi prorodzinne. Warto podkreślić też, że zmiany w tych krajach są bardziej obciążające dla osób zamożnych niż dla tych z niższymi dochodami”– mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane