Wyrok Sądu Najwyższego: Sieć Auchan wykorzystywała dostawców

Autor: lex.pl 24 października 2014 12:31

Wyrok Sądu Najwyższego: Sieć Auchan wykorzystywała dostawców

Opłata w postaci premii dla sieci za dostarczenie towaru, czy opłata logistyczna pobierana od małej spółki - to jest patologia rynkowa - stwierdził Sąd Najwyższy oddalając dwie skargi kasacyjne supermarketu Auchan - pisze portal lex.pl

Jak pisze lex.pl z pozwem do sądu wystąpił syndyk masy upadłościowej małej spółki dostarczającej kurtki do sieci sklepów Auchan Polska sp. z o o. Zażądał on zwrotu nieuzasadnionej korzyści, niezgodnej z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w wysokości 291 tys. zł. Sama spółka D. z Karkowa z powodu praktyk Auchan popadła w upadłość. Pobieranie korzyści polegało na pobieraniu 25 rodzajów opłat uznanych przez Sąd Apelacyjny za zakazane. Do Sądu Najwyższego dotarła skarga kasacyjna dotycząca tylko dwóch z nich - premii za wzmożoną aktywność oraz opłaty logistycznej, które sobie potrącała od ceny spółka Auchan.

Między stronami doszło do podpisania szeregu umów handlowych i aneksów, w których przewidziano osiem typów usług świadczonych przez odbiorcę towaru. Syndyk uznał, że niektóre z tych praktyk zbyt mocno obciążają dostawcę i ograniczają konkurencje rynkową.
Sąd Apelacyjny w Warszawie zgodził się z sądem I instancji, że Auchan dopuścił się deliktów ograniczających konkurencję.

Sąd Najwyższy skargę Auchan oddalił 23 października br. Sąd przypomniał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 października br. , który stwierdził, że art.15 ust.1 pkt. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest niezbędny dla prawidłowej realizacji wolności umów, a w konsekwencji ochrony normy z art. 3531 k.c. 

Tego samego dnia 23 października zapadł kolejny wyrok oddalający skargę kasacyjną sieci Auchan. Chodziło o rozliczenia ze spółką R. SA z Łodzi. Spór toczył się o 534 tys. zł z odsetkami z tytułu zwrotu zapłaconego wynagrodzenia za przyjęcie towaru do sprzedaży. Sąd Apelacyjny przyznał rację skarżącej spółce R., dostawcy do sklepów Auchan, skorygował jedynie kwotę należną z tytułu odsetek.

 

Pod szyldem Auchan działa obecnie 35 sklepów w Polsce. Grupa działa na świecie od ponad 50 lat, a w Polsce od 1996 roku. Zatrudnia 11 tysięcy współpracowników. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Krzysztof G. 2014-10-27 13:49:21

  Tylko naiwni wierzą w te wszystkie hipermarkety

 • b prac. marketu 2014-10-26 13:30:02

  PH ma rację sieci kiwają jak chcą dostawców stawiając warunki (retro,opłata marketingowa i inne) jeśli dostawce nie stać - nie zgodzi się to nie będzie dostarczał duże ilości i będzie musiał znaleźć sobie zbyt gdzie indziej do mniejszych krajowych odbiorców (PSS,GS) ale o wiele mniej sprzeda!!! I o tym wiedza sieci i to wykorzystują!!! bo durne prawo na to pozwala a o to postarał się POHiD dla swych pracodawców - sieci zagranicznych.

 • auch 2014-10-25 23:30:16

  DWORZYSKO R TOMASZEWSKI I SYNOWIE SP Z O O

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,49

 • Śr

  3,41

 • Min

  2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane