PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Wyrok sądu: Za dobre miejsce na półce trzeba zapłacić

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 1 lutego 2012 09:03

Wyrok sądu: Za dobre miejsce na półce trzeba zapłacić

Według sądu, jeśli dostawca więcej zarabia, bo jego towar jest wyeksponowany, powinien płacić opłaty półkowe. Problem tych opłat stał się już tematem procesów. Szacuje się, że w 2011 r. takich spraw mogło być nawet kilkaset - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Do tej pory sądy uznawały, że pobieranie opłat innych niż marża handlowa za przyjęcie towaru do sprzedaży jest nieuczciwą konkurencją, bo utrudnia dostęp do rynku. Jest więc niedozwolone. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 28 października 2011 r. zajął jednak odmienne stanowisko od dotychczas prezentowanego przez sądy.

Sprawa dotyczyła jednej z większych zagranicznych sieci spożywczych obecnych na polskim rynku i krajowego dostawcy (obie strony nie zgodziły się na ujawnienie ich nazw). Sąd uznał, że pobieranie opłat innych niż marża handlowa jest dozwolone, jeśli dostawca czerpie z tego tytułu korzyści. Miało to miejsce, gdyż dostawca zwiększył sprzedaż. Przełożyło się na rozszerzenie przez niego produkcji. Co więcej, renomę marki osiągnął m.in. dzięki staraniom pozwanego - czytamy w wyroku sądu apelacyjnego. Poza tym nie miało też miejsca utrudnianie przez sieć dostępu do rynku, bo dostawca mógł swobodnie zawierać umowy z innymi sklepami i dyktować warunki - czytamy w "DGP".

Z danych zebranych przez "DGP" wynika, że wysokość opłat półkowych może obecnie przekraczać 30 proc. kontraktu z siecią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • alegoria 2012-02-14 16:15:19

  Pan Minister nie wie, że tak naprawdę zwrot asortyment po terminie jest niemożliwy, jeśli tak stanowi umowa handlowa. Zaś jeśli jest inaczej, toż dostawca wyraził zgodę na taki stan rzeczy.Poza tym, nie pisze o tym, jakie buble jakościowe dostawcy dostarczają do sprzedaży, albo robale- w mleku, mąkach, pleśniowych serach. Jak często dostawcy, przekraczając mozliwy skład wszelkich E, wypuszczają na rynek asortyment z bakterią. Pytam, dlaczego zatem sklep ma ponosić odpowiedzialność za bubel?

  Czym innym jest złe przechowywanie, załamanie ciągu chlodniczego. Wymyślili Haccap, i pozwalają sklepom na fikcyjne w nim utrzymywanie! To jest temat!!!Panie Ministrze weź się Pan do roboty. Jakiż Pan masz interes by bronić dostawców tam, gdzie winna ich obronić jakość oraz umowa handlowa. Stop kopertom wędrującym pod stołami.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,50

 • Śr

  3,27

 • Min

  2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane