PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wysoka siła nabywcza napędza rozwój wrocławskich centrów handlowych

Autor: Jones Lang LaSalle, www.dlahandlu.pl 28 listopada 2012 14:10

Rynek nowoczesnych obiektów handlowych w aglomeracji wrocławskiej jest dobrze rozwinięty. Obecnie całkowita podaż wynosi 640 000 mkw. GLA, na co składa się 15 centrów handlowych i handlowo-rozrywkowych (68% całkowitej powierzchni najmu), cztery parki handlowe (18%), siedem wolnostojących magazynów handlowych (13%) oraz jedno centrum wyprzedażowe - wynika z badania Jones Lang LaSalle.

Podaż 434 000 mkw. powierzchni najmu w samych centrach handlowych (nie wliczając innych formatów działających na rynku) przekłada się na wskaźnik nasycenia 563 mkw./1 000 mieszkańców (najwyższy spośród ośmiu głównych aglomeracji kraju). Czynnikiem stymulującym rozwój sektora jest wysoka siła nabywcza, wynosząca średnio 7 647 euro na mieszkańca rocznie (33% powyżej średniej dla kraju).

W segmencie centrów handlowych zdecydowana większość powierzchni (88%) znajduje się w obiektach z dominującą rolą galerii handlowej. Pozostałe 12% przypada na obiekty typowo hipermarketowe, które były budowane w początkowym etapie rozwoju rynku. Dwa obiekty starego typu mają zostać rozbudowane i odnowione - galeria handlowa Tesco (część Parku Handlowego Bielany) oraz Auchan na Bielanach. Wraz z realizacją tych projektów, udział kompleksów z galerią jako wiodącym elementem wzrośnie do 95% rynku. Na terenie aglomeracji działają także parki handlowe, centra typu „convenience" oraz centrum wyprzedażowe. Szczególnie silny rejon na zakupowej mapie miasta to dzielnica Bielany. Handel wzdłuż głównych ulic handlowych koncentruje się w rejonie Starego Miasta

Współczynnik powierzchni niewynajętej w centrach handlowych Wrocławia wyniósł w I poł. 2012 r. 3% i był wyższy od wartości zaobserwowanej na koniec 2011 r. (1,5%). Na jego wzrost silny wpływ miało otwarcie Galerii Sky Tower.
Obecnie tzw. „czynsze prime", które dotyczą lokali o powierzchni ok. 100 mkw. przeznaczonych dla branży „moda i akcesoria" w wiodących centrach handlowych, kształtują się na poziomie ok. 47-53 euro za mkw. miesięcznie

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane