Wysokie ceny owoców sezonowych w hurcie

Autor: PAP 28 lipca 2017 17:08

Bardzo drogie jabłka, wiśnie i śliwki. - Drogie owoce są efektem mniejszych zbiorów – zauważają analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. – Na szczególną uwagę zasługuje przewidywany silny spadek zbiorów owoców, będący skutkiem wiosennych przymrozków – mówi Jakub Olipra, ekonomista banku.


W przypadku realizacji szacunków GUS zbiory owoców ukształtują się na najniższym poziomie od 2010 r. Najsilniej zmniejszą się zbiory owoców z drzew, tym samym dynamika ich cen osiągnie maksimum na przełomie III i IV kw.

Są już pierwsze tegoroczne jabłka odmian Papierówka, Early Geneva (czerwona papierówka) i Piros. Jabłka, w ofercie hurtowej, sprzedawane są w cenie od 2,5 do 3 złotych za kilogram. To prawie dwukrotnie więcej niż rok temu.

W porównaniu z minionym rokiem ceny śliwek wielkoowocowych są prawie dwukrotnie wyższe. Cacańska Rana i Katinka są sprzedawane w cenie hurtowej od 5 do 7 zł (skrzynki 20 kg) . Odmiany o średniej wielkości owoców: Opal i Herman od 3 do 4 zł, co w porównaniu z minionym rokiem stanowi wzrost o 150 proc. Przyczyną takich cen jest mała podaż owoców wskutek przemarznięcia kwiatów i małej ilości owadów zapylających w czasie kwitnienia sadów.

Są polskie brzoskwinie, ale dostawy niewielkie, a ceny o 50 proc. wyższe w porównaniu z minionym rokiem. Owoce sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 3 do 5 zł za kg, ale sprowadzane z Hiszpanii są tańsze.

Ceny wiśni „doganiają” truskawki – od 5,75 do 9 zł za kilogram, bo dostawy tych owoców są małe. W porównaniu do minionego roku ceny są nawet o 200 proc. wyższe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,32

  • Śr

    6,26

  • Min

    3,72

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane