PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wzmożona aktywność deweloperska poza głównymi aglomeracjami

Autor: dlahandlu.pl 4 grudnia 2014 13:28

W III kw. 2014 roku rynek nowoczesnych powierzchni handlowych w Polsce powiększył się o dodatkowe 77.000 mkw. w wyniku ukończenia budowy i rozbudowy pięciu projektów. Wszystkie nowe centra zostały wprowadzone na rynki, których liczba ludności nie przekracza 200.000 mieszkańców. Jest to kontynuacja obserwowanego od kilku lat trendu wzmożonej aktywności deweloperskiej poza głównymi aglomeracjami.

Z niemal 320.000 mkw. powierzchni handlowej ukończonej od stycznia do września tego roku na głównych rynkach oddano zaledwie jeden projekt (5.000 mkw. w Szczecinie). Największym obiektem handlowym ukończonym w III kw. jest Galeria Warmińska w Olsztynie o powierzchni niemal 40.000 mkw. Pozostałe centra handlowe zostały wybudowane w miastach o populacji nie przekraczającej 60.000 mieszkańców: galeria w Ełku (Brama Mazur) oraz parki handlowe w Nowej Soli (Retail Park Nowa Sól) i Kętrzynie (Stop. Shop Kętrzyn). Ukończona została także rozbudowa CH Rywal w Białej Podlaskiej.

Całkowite zasoby handlowe w kraju osiągnęły poziom niemal 11,4 mln mkw., z czego 6,2 mln mkw. przypada na 8 głównych aglomeracji, kolejne 3,2 mln mkw. - na miasta średniej wielkości i pozostałe 2 mln mkw. - na najmniejsze rynki. Średnie nasycenie powierzchnią handlową w 8 głównych aglomeracjach wyniosło 550 mkw./1.000 mieszkańców, przy czym Warszawa, mimo największych zasobów, jest najmniej nasyconym rynkiem.

Główne rynki handlowe to nie tylko największe obszary koncentracji powierzchni handlowej, ale także najbardziej zróżnicowane pod względem formatów obiektów handlowych. Na rynkach średniej wielkości dominującym formatem są centra handlowe, ale w najbliższych kwartałach pojawią się tam centra wyprzedażowe - pierwsze tego typu projekty poza głównymi aglomeracjami. Są to dwa outlety w Białymstoku (Outlet Center i drugi takiego rodzaju obiekt, który powstanie w wyniku przebudowy Galerii Podlaskiej) oraz City Outlet w Lublinie. Na koniec III kw. 2014 roku w budowie pozostawało ok. 930.000 mkw. powierzchni handlowej, przy czym centra handlowe stanowiły niemal 90 proc. Na tak wysoką wartość złożyło się kilka wielkoskalowych projektów, m.in. Posnania w Poznaniu (100.000 mkw.), którego budowa rozpoczęła się w III kwartale. Około 10 proc. realizowanej podaży stanowiły parki handlowe i centra wyprzedażowe. Połowa obecnie budowanej powierzchni zostanie wprowadzona na rynki poniżej 400.000 mieszkańców, podczas gdy pod koniec 2013 roku podaż w budowie w tych miastach stanowiła 80 proc.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,55

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane