Wzrosła aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej

Autor: Cushman & Wakefield 7 lipca 2011 16:00

Według danych firmy Cushman & Wakefield w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wyraźnie wzrosła aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej. W tym okresie zainwestowano 2,09 mld euro w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech.

Polska nadal zajmuje dominującą pozycją w Europie Środkowej, ale jako jedyny kraj tego regionu odnotowała spadek wolumenu transakcji w pierwszych sześciu miesiącach br. do 875 mln euro z poziomu 1,27 mld euro w drugim półroczu 2010 r. Dla porównania w tym samym okresie wartość inwestycji w Czechach i na Węgrzech znacząco wzrosła, odpowiednio z 295 mln euro do 744 mln euro (Czechy) i z 78 mln euro do 233 mln euro (Węgry). Jednak na wszystkich rynkach środkowoeuropejskich aktywność transakcyjna jest wciąż poniżej pięcioletniej średniej.

W porównaniu z drugim półroczem 2010 r. wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym za pierwsze sześć miesięcy 2011 r. zmniejszył się z 1,12 mld euro w 2 połowie 2010 r. do 623 mln euro.

Średnie ważone stopy kapitalizacji nieznacznie wzrosły w sektorze handlowym z 7,2 proc. w drugim półroczu 2010 r. do 7,5 proc. w pierwszym półroczu 2011 r., co świadczy o większym zainteresowaniu inwestorów mniejszymi miastami w Polsce. W kolejnych sześciu miesiącach stopy kapitalizacji dla nieruchomości handlowych obniżą się wskutek sprzedaży szeregu kluczowych aktywów w Czechach i Polsce. W przypadku najlepszych nieruchomości zbliżą się do poziomu 6 proc.

Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Trzeci i czwarty kwartał przyniosą dalszy wzrost aktywności transakcyjnej, a wolumeny inwestycji na wszystkich rynkach nieznacznie przekroczą poziom z ubiegłego roku. Pierwsze półrocze 2011 r. wskazuje na wzrost zainteresowania inwestorów obiektami biurowymi, ale niewielka aktywność na rynku handlowym to raczej efekt ograniczonej podaży. Wraz ze spadkiem stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości handlowych pojawi się więcej ofert sprzedaży. W ostatnich miesiącach roku spodziewamy się największej aktywności na rynku inwestycji w nieruchomości handlowe. Zapowiedziany niedawno zakup przez Unibail-Rodamco pozostałych 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów potwierdza utrzymujące się zainteresowanie tym sektorem".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane