Wzrost płac i zatrudnienia hamuje, ale ekonomiści składają to na czynniki jednorazowe

Autor: wnp.pl 20 maja 2015 13:20

Wzrost płac w kwietniu wyhamował, podobnie jak dynamika zatrudnienia. Ekonomiści przekonują jednak, że nie ma powodów do niepokoju.

Płace w kwietniu spadły o 1,1 proc. względem marca br. Ekonomiści przekonują jednak, że to marcowy wzrost (o 4,9 proc. rdr - red.) płac był wyjątkowy. - Marcowy odczyt podbity był przez pozytywny efekt statystyczny i przesunięcie premii w górnictwie - twierdzi Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku. Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole przypomina, że w marcu nominalne płace w górnictwie zwiększyły się w porównaniu z lutym o 18 pkt proc.

Zdaniem obu ekonomistów wzrost płac powrócił po prostu do długoterminowego trendu, w którym dynamika płac utrzymuje się w przedziale 3,5-4,0 proc. rok do roku. - Realny fundusz płac w związku z utrzymującą się deflacją wciąż rośnie, co jest czynnikiem wspierającym wzrost konsumpcji indywidualnej - twierdzi Rafał Sadoch. - Choć w kierunku przyspieszenia płac oddziałują coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki, to jednak stopniowy wzrost inflacji będzie prowadził do wyhamowania wzrostu realnego funduszu płac - dodaje.

Także jeśli chodzi o zatrudnienie w kwietniu GUS zauważył pewne wyhamowanie optymistycznych tendencji - dynamika zatrudnienia wyniosła 1,1 proc. i była identyczna jak w marcu, chociaż Rafał Sadoch wskazuje, że w kwietniu zatrudnienie obniżyło się o ok. 500 osób. Dodaje jednak, że w ubiegłym roku spadek zatrudnienia w tym czasie był nieco większy. Krystian Jaworski dodaje, że ów spadek mógł być efektem czynników jednorazowych. - Spadek zatrudnienia jest w dużej mierze efektem przeprowadzonego w kwietniu br. programu dobrowolnych odejść w Polskiej Spółce Gazownictwa. Zgodnie z informacjami prasowymi ponad 1,3 tys. osób zgłosiło chęć uczestnictwa w tym programie. Ostateczna liczba pracowników objętych programem nie jest znana. Ze względu na jednorazowy charakter czynników wpływających na poziom zatrudnienia w kwietniu, jego spadek nie jest sygnałem negatywnych tendencji na rynku pracy - tłumaczy Jaworski. - Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw będzie wzrastać w umiarkowanym tempie, do czego w największym stopniu przyczyni się szybki wzrost popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym - dodaje ekonomista Credit Agricole.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane