Wzrost skłonności do oszczędzania ograniczy wpływ programu Rodzina 500+

12 września 2016 09:29

W strukturze opublikowanych w sierpniu danych o PKB za II kw. niespodzianką było tylko nieznaczne przyspieszenie wzrostu konsumpcji prywatnej z 3,2% r/r w I kw. do 3,3% przy konsensusie równym 3,6%. Oczekiwanie wyższej dynamiki konsumpcji było uzasadnione dobrymi danymi o rynku pracy (wyraźnie szybszy wzrost realnego funduszu płac) oraz – w mniejszym zakresie - rozpoczęciem wypłat środków w ramach programu 500+ (w II kw. gros tych wypłat przypadło na czerwiec, co ograniczyło ich pozytywny wpływ na konsumpcję w całym kwartale) -  czytamy w raporcie Credit Agricole.

Credit Agricole przeanalizował przyczyny braku silnego przyspieszenia spożycia prywatnego w II kw. oraz perspektywy kształtowania się dynamiki konsumpcji prywatnej w kolejnych kwartałach z  uwzględnieniem wpływu realizowanego programu Rodzina 500+.

Historycznie realna dynamika konsumpcji wykazywała silną dodatnią korelację z tempem wzrostu realnego funduszu płac w gospodarce narodowej. Od połowy 2014 r. zależność ta uległa osłabieniu i realny fundusz płac rósł szybciej niż spożycie prywatne. Rozbieżność ta narasta od końca 2015 r., co
wskazuje na zwiększającą się skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania. Naszym zdaniem, wyraźna poprawa sytuacji na rynku pracy w ciągu ostatnich kwartałów skłania konsumentów do odbudowy bufora oszczędnościowego, który uległ zmniejszeniu w okresie gorszej koniunktury w latach 2012-2013.

- Wzrost skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania wskazuje, że przyspieszenie wzrostu konsumpcji w III kw., związane z poprawą sytuacji na rynku pracy i efektem 500+, będzie mniejsze niż
wcześniej zakładaliśmy. W formułowanych przez nas w marcu i czerwcu br. prognozach zakładaliśmy, że ok. 30% całości transferów z programu Rodzina 500+ zostanie zaoszczędzona (głównie wśród bogatszych rodzin), a reszta środków będzie stanowiła impuls do wzrostu konsumpcji. W naszej czerwcowej prognozie oczekiwaliśmy tym samym, że w pierwszym roku trwania programu  Rodzina 500+ dynamika konsumpcji wyniesie ok. 4,5% r/r. We wrześniowej prognozie uwzględniliśmy zarysowane powyżej zmiany w profilu rozdysponowania dochodów gospodarstw domowych. Biorąc pod uwagę efekt zwiększonej skłonności do oszczędzania zrewidowaliśmy naszą prognozę dynamiki spożycia prywatnego do przeciętnie 3,9 % r/r w okresie III kw. br. –II kw. 2017 r. Obniżenie ścieżki konsumpcji było jednym z czynników oddziałujących w kierunku rewizji naszej prognozy tempa wzrostu gospodarczego do 2,9% w br. (wcześniej 3,3%) - piszą analitycy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane