PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Z big data korzysta jedynie 18 proc. polskich firm

Autor: pr/dlahandlu.pl 16 lipca 2015 14:58

Co czwarta firma w regionie Europy Środkowej korzysta z rozwiązań do analizy big data, a 7 proc. z nich planuje rozpocząć używanie takich technologii jeszcze przed końcem roku. Jednak w nowym badaniu Intela, przeprowadzonym w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji, Polacy wypadli zaskakująco słabo. Analiza big data wykorzystywana jest przez 18 proc. firm w naszym kraju, co stanowi najniższy wynik w regionie.

Badanie Intela objęło 576 firm zatrudniających powyżej 100 pracowników1. Regionalnymi liderami we wdrażaniu analizy big data są przedsiębiorstwa z Czech – 33% z nich wykorzystuje obecnie informacje uzyskane z wielkich zbiorów danych. Kolejne 9% czeskich przedsiębiorstw zamierza rozpocząć analizowanie big data dla własnych potrzeb do końca tego roku.

Firmy ze Słowacji wykorzystują big data niemal równie chętnie, jak ich sąsiedzi z Czech. Blisko jedna trzecia (31%) przedsiębiorstw w tym kraju analizuje wielkie zbiory danych, zaś 9% słowackich firm będzie robić to jeszcze przed końcem 2015 roku. Analiza big data jest znacznie mniej powszechna na Węgrzech (stosuje ją 19% przedsiębiorstw, a 3% planuje wykorzystywać ją w nadchodzących miesiącach) oraz w Polsce (odpowiednio 18% i 7%).

- Różnica w popularności analizy big data między Czechami i Słowacją a Polską jest bardzo wyraźna i zaskoczyły nas wyniki tego badania. Mając jednak na uwadze, jak błyskawicznie rozwija się ta technologia, popularyzacja rozwiązań do analizy wielkich zbiorów danych jest w naszym kraju tylko kwestią czasu – wyjaśnia Juliusz Kornaszewski z Intel Technology Poland.

Fenomen analizy big data polega na możliwości wykorzystania zaawansowanych, niezwykle wydajnych obliczeń, by przekuwać je w realne korzyści dla zwykłych ludzi. Pomaga ona w upłynnieniu ruchu drogowego w miastach czy tworzeniu bardziej dokładnych prognoz pogody. Z kolei firmy mogą dzięki niej analizować dane sprzedażowe, tak, by lepiej dopasowywać swoją ofertę do potrzeb konkretnych klientów.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2015 r. Wzięło w nim udział 576 CIO z firm zatrudniających min. 100 pracowników: 175 z Czech, 150 z Węgier, 150 z Polski i 101 ze Słowacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ekonsulting 2015-07-17 23:20:54

  Ułatwiamy korzystanie z big data i nowoczesnych technologii w firmie:

  artmetic.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,19

 • Śr

  3,10

 • Min

  2,48

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8111

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane