Za kilka lat e-sklepy wygrają ze stacjonarnymi placówkami

Autor: Rzeczpospolita 17 lutego 2017 09:17

Już za kilka lat internet wygra ze sklepami. Kupujący spodziewają się, że najwięcej będą wydawali w e-sklepach – informuje „Rzeczpospolita”

Konsumenci już dzisiaj prognozują, że w 2025 r. będą częściej kupowali przez internet niż w tradycyjnych sklepach. Jeśli zsumować deklaracje chęci dokonywania zakupów za pośrednictwem komputera i z użyciem urządzeń mobilnych, widać, że e-handel chce już wkrótce wybierać niemal dwukrotnie więcej osób niż tradycyjne sklepy.

Z badania SW Research dla sieci Leroy Merlin nie wynika jednak, że stacjonarne placówki są skazane na zniknięcie z rynku. O ile zwolennicy poszukiwań towaru i finalizowania zakupów tylko w internecie wygrywają, o tyle jednak wciąż liczna jest grupa osób, które wcześniej wybierają się do stacjonarnego sklepu, aby obejrzeć interesujące je produkty.

Sprzęt elektroniczny to od dawna czołowa kategoria pod względem udziału wartościowego w zakupach internetowych. Jednak ten udział zatrzymał się na poziomie ok. 20 proc. To znacznie powyżej rynkowej średniej wynoszącej ok. 5–6 proc. – tylko taka część sprzedaży detalicznej dokonywana jest przez e-platformy.

 Widać jednak szybki postęp dzięki nowym kategoriom, zwłaszcza takim jak odzież. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył w sukces e-sprzedaży takich produktów, a dzisiaj jest to już jeden z liderów segmentu. Podobnie jak obuwie, w którym już ponad 10 proc. sprzedaży przypada na e-sklepy.

Na zachodzie Europy od lat motorem rozwoju handlu internetowego są supermarkety spożywcze. Coraz więcej konsumentów z wygody woli kupowanie asortymentu świeżego online, ale u nas rynek rozwija się słabo. Według szacunków Polacy na zakupy żywności przez internet wydają już ok. 1 mld zł rocznie. Jednak po zniknięciu z rynku sklepu Alma24.pl te szacunki mogą się okazać zbyt optymistyczne.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,75

  • Min

    3,62

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane