PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Za kilka lat technologia rozszerzonej rzeczywistości zadomowi się w handlu

Autor: dlahandlu.pl 5 sierpnia 2013 12:04

Za kilka lat technologia rozszerzonej rzeczywistości zadomowi się w handlu

Z analizy McCann Worldgroup wynika, że rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality - AR) może zmienić sposób, w jaki - także w Polsce - będą robione zakupy. Sieci handlowe będą musiały wziąć pod uwagę oczekiwania klientów, którzy marzą o robieniu zakupów i przymierzaniu ubrań w czasie rzeczywistym, bez wychodzenia z domu.


Technologia Augmented Reality (AR) pozwoli klientom nie tylko zobaczyć, jak wyglądają w danym ubraniu, ale także poczuć jego fakturę, a nawet zapach. A to wszystko bez wychodzenia z domu. Z kolei sieciom handlowym może umożliwić efektywne wykorzystanie całego spektrum narzędzi marketingowych i sprzedażowych (kupony, vouchery, wyprzedaże), połączonych z naszymi profilami w mailach społecznościowych. Dla wielu z nas brzmi to jak science-fiction. Analitycy przewidują jednak, że do 2017 roku na świecie ściągniemy 2,5 miliona aplikacji, a dochody z nich przekroczą 2,5 miliarda dolarów.
Pod koniec ubiegłego roku Yihaodian - największa chińska strona internetowa sprzedająca żywność zapowiedziała otwarcie 1000 sklepów spożywczych, opartych wyłącznie na trójwymiarowej rozszerzonej rzeczywistości. Jest to najprawdopodobniej początek nowego trendu w handlu, który zapowiadało pojawienie się takich technologii, jak QR Kody czy 3D. Dzięki Augmented Reality klienci będą mogli fizycznie doświadczyć całego procesu robienia zakupów bez wychodzenia z domu. Myślę, że nie będziemy długo czekać, kiedy takie sieci jak: Tesco, Auchan, Carrefour, Biedronka, ale także Allegro, czy Empik zaczną zastanawiać się, jakie możliwości daje to narzędzie - mówi Wojciech Borowski, CEO McCann Worldgroup w Polsce.
W lipcu 2013 r. analitycy McCann Worldgroup przeanalizowali ponad 1000 aplikacji AR dostępnych na świecie. Na tej podstawie ustalili 3 zasady, jakimi w najbliższym czasie powinny kierować się sieci handlowe, chcące efektywnie wykorzystywać to innowacyjne narzędzie:
Edukacja konsumentów - zwiększenie świadomości nt. używania nowych technologii, takich jak AR. Edukacja jest kluczowa, aby klienci chcieli spróbować tego nowego sposobu robienia zakupów.

Ciekawy kontent - AR to przede wszystkim doświadczenie, dlatego także w handlu najważniejsze jest dostarczenie klientom tematów, które będą dotyczyły ich życia i przez to będą dla nich ciekawe. Efektywny marketing i reklama zawsze są oparte na dobrych historiach. A jedna z wielu rzeczy, którą AR może dać, to wciągnięcie ludzi, żeby w tych historiach uczestniczyli.

Ograniczona liczba aplikacji - jedna marka czy sklep, posiadająca kilka, a nawet kilkanaście aplikacji AR, może wprawić swoich klientów w zakłopotanie. Dlatego warto zrobić jedną, spójną aplikację, która będzie dotyczyła kilku, a nawet kilkunastu produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane