PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Zakaz handlu w co drugą niedzielę rozwiąże problem braków w zatrudnieniu w sklepach?

Autor: wp.pl 29 września 2017 10:49

Branża handlu detalicznego informuje ostatnio o niedoborach w zatrudnieniu. Planowane wykluczenie z handlu dwóch niedziel w miesiącu powinno pomóc branży, bo pozwoli zmniejszyć liczbę pracowników do obsługi – ocenia serwis wp.pl.

Według najnowszych informacji w temacie "zakaz handlu w niedzielę" wygrał pomysł, żeby objąć nim dwie niedziele w miesiącu. W ten sposób liczba dni roboczych w handlu zmniejszy się o 7 proc. Dla supermarketów powinno to być dość korzystne rozwiązanie. Zakupy klienci i tak muszą zrobić, i choć być może nie będą tej samej wartości, co przy dwóch dniach więcej, ale ograniczenie kosztów powinno to z okładem zrekompensować. Chodzi głównie o zatrudnienie, choć na prądzie też powinny być oszczędności.

Skoro 7 proc. dni w miesiącu wypada nam z kalendarza, to znaczy, że nawet jeden na piętnastu pracowników może nie być potrzebny. W firmach handlu detalicznego i hurtowego pracuje 2,3 mln osób, a w tych większych - zatrudniających od 10 osób wzwyż - 1,3 mln osób. Zakładając, że tylko te większe będą chciały zwalniać, to nawet, jeśli tylko 5 proc. osób straci tam pracę po wyłączeniu dwóch niedziel, to daje ćwierć miliona osób, których usługi okażą się niepotrzebne.

Ustawa najprawdopodobniej nie skończy się jednak zwolnieniami, bo branża handlu detalicznego silnie dotknięta jest problemem niedoboru pracowników. Według badań GUS zgłaszało to we wrześniu aż 22,3 proc. przedsiębiorców w całej Polsce. Jeszcze dwa lata temu było takich zaledwie 7,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jendrul 2017-09-29 11:31:22

  Na pewno zmniejszy presję na wynagrodzenia w handlu.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,45

 • Śr

  4,19

 • Min

  2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane