PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Zakaz handlu w niedziele na Węgrzech nie doprowadził do spadku zatrudnienia

www.portalspozywczy.pl 8 marca 2016 20:01

Zakaz handlu w niedziele na Węgrzech nie doprowadził do spadku zatrudnienia Zakaz handlu w niedzielę nie spowodował spadku zatrudnienia, fot. Sorbis / Shutterstock.com

O zmianach w polskim handlu, a w szczególności o sposobach wprowadzenia zakazu pracy w handlu w niedziele i o zasadności tego postulatu, 8 marca dyskutowali w sejmie Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność", organizacje reprezentujące handel i pracodawców, przedsiębiorcy i pracownicy handlu.

Dr Katarzyna Orlak zwróciła uwagę na aspekty zdrowotne związane z pracą w handlu w niedzielę. -Według wyników badań praca w niedziele jest traktowana jako czynnik niosący ryzyko dla zdrowia, ponieważ stanowi element harmonogramu pracy niezgodnego z rytmami społecznymi i wywołuje konflikt praca-dom. Konsekwencją pracy w niedziele są również m.in. napięcie psychiczne, lęki i depresja, problemy somatyczne, wyczerpanie emocjonalne oraz podwyższone ciśnienie tętnicze - mówiła dr Katarzyna Orlak.

Podkreśliła, że dla 75 proc. matek praca w niedzielę to konieczność, a nie własny wybór. Ponadto rodzice, którzy pracują w niedziele, nie są w stanie nadrobić czasu spędzanego z dziećmi.

Głosy zabrały również trzy pracownice handlu, które zgodnie twierdziły, że walczą o zakaz pracy w niedzielę, ponieważ potrzebują odpoczynku oraz czasu dla dzieci i rodzin.

Csaba Bubenko z Niezależnego Związku Pracowników Handlu KDFSz-Węgry przytaczał dane, według których zakaz handlu w niedzielę, który Węgry wprowadziły rok temu, nie spowodował spadku zatrudnienia ani zmniejszenia obrotów, ponieważ ludzie przestawili się na zakupy od poniedziałku do soboty.

Alfred Bujara z NSZZ Solidarność zapowiedział zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zakazie handlu w niedziele.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • sklepikarz do 20lat 2016-03-09 14:39:07

    Nareszcie zostaje przywrócona wartość zwykłego człowieka przed globalnym zyskiem. Wracamy do domu

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane