Zakaz handlu w niedziele: Ochrona małych sklepów czy okazja do przejęć przez sieci convenience?

Autor: dlahandlu.pl 1 sierpnia 2017 10:21

W ocenie skutków regulacji do obywatelskiego projektu ustawy opracowanej przez stronę rządową, wskazano, w jaki sposób wprowadzenie ograniczeń w handlu w niedziele może wpłynąć na przedsiębiorców z sektora MŚP. Dostrzeżono między innymi, że możliwa jest sytuacja, w której małe, polskie sklepy, położone w dzielnicach mieszkaniowych miast albo w innych dogodnych i często odwiedzanych punktach, będą przejmowane przez sieci zagranicznych sklepów typu convenience - czytamy w odpowiedzi Mariusza Haładyja,
podsekretarz stanu w MR na interpelację poselską.

- Z drugiej strony wprowadzenie zakazu handlu w niedziele zwiększy ochronę małych, niezależnych sklepów (z reguły zamkniętych w niedziele) przed konkurencją większych sieci. Badania ankietowe przeprowadzone w listopadzie 2016 roku przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research na temat zwyczajów zakupowych Polaków, wskazują, że w przypadku wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, zdecydowana większość konsumentów deklaruje, że będzie robić większe zakupy w inne dni tygodnia (75,6%), natomiast 32,9% deklaruje że robiłaby zakupy w niedziele w małych sklepach, gdzie właściciel jest sprzedawcą. Handel, to drugi po przemyśle najważniejszy sektor pod względem udziału w wytworzonej wartości dodanej w polskiej gospodarce - pisze Mariusz Haładyj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Okno 2017-08-01 15:50:35

  Przecież ten pomysł aby pozostawić otwarte małe sklepy gdzie za ladą stanie właściciel to ukłon w kierunku takich sklepów jak Carrefour, Delikatesy Centrum , a te sklepy to obsługuje zagraniczny kapitał. Oni powoli wykańczają polskie niezależne sklepy.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,24

 • Śr

  2,08

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10744

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane