Zakaz handlu w niedziele od stycznia 2018?

Autor: TOK FM 26 marca 2017 17:36

Zakaz handlu w niedzielę może zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018, wynika z wypowiedzi posła PiS Jana Mosińskiego, przewodniczącego sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy. - To by było chyba najbardziej optymalne rozwiązanie - stwierdził w rozmowie z reporterem radia Tok FM.

We wtorek rząd zarekomendował dalsze prace nad zgłoszonym przez "Solidarność" projektem o zakazie handlu w niedzielę. Gabinet Beaty Szydło zgłosił do tego projektu wiele uwag, w tym nie zgodził się na karanie więzieniem za złamanie zakazu handlu.

- Rząd ma swoje uwagi, swoje poprawki, stąd trudno mi jest wskazać kalendarz prac - stwierdził w czwartek poseł Mosiński. - Myślę, że gdyby udało się przyjąć projekt ustawy w czerwcu, to byłby to sukces - ocenił. Jak wyjaśnił, kierowana przez niego podkomisja "będzie pracować dość intensywnie w momencie, kiedy rząd przekaże swoje stanowisko".

Szef sejmowej podkomisji wyjaśnił, że wokół projektu będzie jeszcze toczyć się dyskusja, a zgłoszone przez rząd uwagi będą przez niego konsultowane, między innymi z przewodniczącym "Solidarności" Piotrem Dudą. Jak mówi Mosiński, jednym z pomysłów jest zastąpienie zakazu handlu ograniczeniami zatrudniania w niedzielę - po to, by "pracodawcy nie wykorzystywali ewentualnie obejść projektu obywatelskiego".

Bez kary więzienia, za to z otwartymi pocztami, możliwością pracy w portach i etapowym wdrożeniem zakazu handlu w niedzielę - tak rząd widzi pomysł "Solidarności. Rząd chce też, by wszystkie sklepy na dworcach kolejowych i autobusowych były otwarte 365 dni w roku, ponieważ "niezrozumiałe jest pozbawianie pasażerów możliwości zakupu posiłku w przypadku, gdy podróż przypada w niedzielę".

Jeśli takie stanowisko rządu zostanie przełożone na zapisy w ustawie, przy każdym centrum handlowym czy supermarkecie powstanie przystanek PKS. Już dziś zresztą część sklepów działa na dworcach, np. Biedronka ma już kilka takich placówek. Szybko się więc może okazać, że wolne w niedzielę dostanie tylko część pracowników tej samej firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • level 2017-03-30 09:39:10

  Rząd powinien wspierać małych przedsiębiorców i mam nadzieję, że zmierza to włąsnie w tym kierunku.

 • Jendrul 2017-03-27 09:41:33

  Wg mnie jak zamykać, to zamykać wszystkie. W ten sposób będą równi i równiejsi. Jak ktoś ma podróżować w niedzielę, w którą handel ma nieobowiązywać ustawowo, to trzeba pociągi zaopatrzyć w jakieś przekąski.  Ps

  A co mają wspólnego przystanki PKS z dworcami autobusowymi?

 • lola91 2017-03-26 23:01:02

  Pamiętam za to jak 10 lat temu Kaczyński mówił, że jest przeciwyny ustawie dotyczącej zakazu handlu w niedziele

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane