PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Zakaz handlu w niedzielę zawieszony do września, "plan się skomplikował"

Autor: Rzeczpospolita/dlahandlu.pl 25 lipca 2017 09:35

Zakaz handlu w niedzielę zawieszony do września, "plan się skomplikował" fot. shutterstock

Sejm wciąż nie zajął się ustawą ograniczającą pracę sklepów. Do debaty nad projektem może się jednak mocniej włączyć Ministerstwo Pracy - informuje Rzeczpospolita.

Sejm już niemal rok zajmuje się projektem przygotowanym głównie przez NSZZ Solidarność, a nadal znajduje się on w pierwszym czytaniu. Od skierowania go do prac do podkomisji stałej do spraw rynku pracy prace zamarły, zmienić to miało powołanie na stanowisko szefa Janusza Śniadka, wieloletniego szefa NSZZ Solidarność. Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu podkomisja nie została jednak zwołana. Może się to stać dopiero we wrześniu.

Jak mówi Rzeczpospolitej Janusz Śniadek, poseł PiS, wciąż jest możliwe, aby ustawa weszła w życie od stycznia 2018 r. Dodaje jednocześnie, że obecnie plan "się skomplikował".

Według informacji Rzeczpospolitej jeszcze w sierpniu resort pracy planuje zorganizować spotkanie, poświęcone dyskusji nad projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość jeszcze w kampanii wyborczej podkreślało wagę prawnego uregulowania takich kwestii, jak opodatkowanie zagranicznych sieci handlowych oraz ograniczenie handlu w niedziele. Pierwszy z tych postulatów utknął w martwym punkcie, napotykając na silny opór środowiska handlowego, wspieranego przez instytucje (i prawo) unijne. Sprawa ewentualnego ograniczenia handlu w niedziele również nie przyspiesza przez konflikt interesów zainteresowanych grup. Obywatelski projekt NSZZ "Solidarność" pełen jest punktów spornych, a poszukiwanie salomonowego rozwiązania zdaje się być niemożliwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Rafix1983 2017-07-31 08:45:47

  Wyborca to idiota, popatrzcie jak wygląda sytuacja, kradnie się wolność przez odebranie niezawisłości sądom a w sondażach PiS nadal na czele. 500+ zrobiło robotę, ludzie za wszystko płacą więcej, kolejne podatki są projektowane, zaraz każdy z nas będzie płacił 700- żeby garstce dać 500+, ale ta garstka jest zdyscyplinowana, to oni chodzą głosować, a cała reszta nie. Nim społeczeństwo nie zrozumie, że 90% frekwencja daje siłę, to garstka będzie rządzić wszystkimi... A wracając do ograniczenia handlu w niedzielę, to jest idiotyczne, ja w tygodniu nie mam czasu biegać po sklepach, w soboty też pracuję, więc dla mnie jedyną szansą jest zrobienie zakupów w niedzielę. Sądzę, że nie ograniczenie handlu a zabezpieczenie pracowników powinno stać się głównym punktem tej ustawy np 3 wolne niedziele w miesiącu i 2 soboty. Jak sklep ustawi grafiki, zatrudni więcej ludzi, albo weźmie pracowników czasowych na te dni, tak czy siak więcej osób zostanie aktywizowanych z rynku. 1. wpływ na bezrobocie 2. wolne niedziele dla rodzin. Choć na mojego nosa to Ci wszyscy krzyczący ludzie, że niedziela dla rodzin w swoim podstawowym miejscu będą mieć wolne a gdzieś indziej pójdą na godzinki, bo można lepszą kasę zarobić. Ludzie w naszym kraju jeszcze nie mają wystarczających zasobów, by móc się zdecydować na posiadanie w domu, wszystkim jeszcze jest za mało... mi również :) dlatego chyba jeszcze za wcześnie na tą ustawę.

 • gosc 2017-07-26 20:18:38

  Żałosne... W takim tempie to nie wejdzie od przyszłego roku...  Ustawy dobre dla nich wprowadzają z dnia na dzień, a tutaj przez rok nic nie zrobili :/  Wyborca zapamiętają w przyszłych wyborach ;]

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,50

 • Śr

  3,37

 • Min

  2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane