PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Zakończył się proces ws. wypadku przy budowie galerii handlowej

Autor: PAP 12 czerwca 2013 18:01

Kar więzienia w zawieszeniu oraz grzywny zażądała w środę prokurator w procesie sześciu osób, związanym z wypadkiem na budowie centrum handlowego Plaza w Suwałkach. W 2010 roku zawaliło się tam rusztowanie - zginęły trzy osoby. Wyrok - za tydzień.

Kary, o które wnioskuje prokuratura, to od 6 miesięcy do dwóch lat więzienia w zawieszeniu na 2-5 lat oraz grzywny, w kwocie od 1 tys. do 10 tys. zł.
Pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych - rodzin osób poszkodowanych - złożyli wnioski o surowsze kary, bo dla trzech osób oskarżonych chcą kar po roku więzienia bez zawieszenia i wieloletnich zakazów prowadzenia działalności gospodarczej w branży budowlanej. Wobec jednej osoby wystąpili jednak o uniewinnienie.
Obrońcy chcą uniewinnienia wszystkich oskarżonych. Kwestionują przede wszystkim opinie biegłych powołanych w tej sprawie.
Wypadek miał miejsce w lutym 2010 roku. Czterech robotników spadło wówczas z rusztowania, z wysokości 14 metrów w czasie prac wykończeniowych sufitu w powstającej galerii handlowej. Trzech zginęło, czwarty został ciężko ranny. Okazało się, że w konstrukcji rusztowania był wadliwy dźwigar.
Po długim śledztwie Prokuratura Rejonowa w Suwałkach uznała, że doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pracowników różnych firm pracujących przy budowie galerii handlowej w Suwałkach.
Akt oskarżenia trafił do sądu w Białymstoku ze względu na tzw. ekonomikę procesową, bo w tym mieście mieszka większość oskarżonych, ich obrońcy oraz świadkowie.
Sprawą zajął się najpierw sąd rejonowy ale uznał, że czyn opisany w akcie oskarżenia powinien być traktowany jako katastrofa budowlana, a działania oskarżonych - "jako sprowadzenie zdarzenia, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób, mające postać zawalenia się budowli", którego następstwem była śmierć trzech osób oraz poważne obrażenia czwartej. Dlatego ostatecznie proces odbywał się przed sądem okręgowym.
Wśród oskarżonych są współwłaściciele części firm zaangażowanych w budowę galerii oraz osoby odpowiedzialne za organizację pracy i bezpieczeństwo na terenie budowy, w tym kierownik budowy i inspektor nadzoru budowlanego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane