PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Zatory płatnicze przekroczyły wartość 1 mld zł

www.portalspozywczy.pl 11 stycznia 2013 10:30

W ostatnim czasie zjawisko zatorów płatniczych bardzo się nasiliło, około 25 proc. wszystkich należności nie jest realizowanych w terminie. Zatory płatnicze przekroczyły pułap miliarda złotych - ocenia Damian Oszajca, dyrektor ds. sprzedaży faktoringu - klienci strategiczni Raiffeisen Bank Polska SA.

- Coraz częściej zdarza się, że firma nie może dać dłuższych terminów płatności i nie może pozyskać nowych kontrahentów, a dodatkowo traci swoich aktywnych klientów, ponieważ konkurencja daje dłuższe terminy płatności - tłumaczy Damian Oszajca.

- Zdarzają się także bankructwa, bo pogarsza się płynność finansowa oraz kondycja finansowa firmy. Ponadto, firmy muszą przypominać swoim kontrahentom, że minął termin płatności lub korzystają z firm windykacyjnych, a co za tym idzie relacje handlowe ulegają pogorszeniu - dodaje.

Według danych Coface Poland, w 2012 roku ilość zgłoszonych przeterminowanych należności wzrosła rok do roku o 25 proc., a ich wartość - o 40 proc.

Jak wynika z danych Coface, w ciągu dwunastu miesięcy 2012 roku zbankrutowało 877 przedsiębiorstw, czyli o 21,3 proc. więcej niż w 2011 roku. Jest to wynik najwyższy od ośmiu lat i aż o 113 proc. wyższy niż w roku 2008, który był ostatnim rokiem spadku liczby bankructw.

Najwyższy wzrost upadłości obserwowaliśmy przez cały 2012 rok w budownictwie. Drugą z branż jest handel detaliczny, dynamika wzrostu liczby upadłości wyniosła tu 46 proc. Jak wynika z raportu Coface, w 2012 r. upadłość ogłosiło 208 firm handlowych, w tym 124 przedsiębiorstwa zajmujące się handlem hurtowym oraz 67 firm z sektora handlu detalicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane