Zatory płatnicze to problem wszystkich firm spożywczych

www.portalspozywczy.pl 18 czerwca 2014 09:16

Zatory płatnicze to jeden z największych problemów w relacjach biznesowych dostawców i sieci handlowych. Firma Bisnode D&B Polska na zlecenie serwisu portalspożywczy.pl przygotowała specjalny, obszerny raport, który analizuje omawiane zjawisko właśnie w kontekście działalności sieci handlowych, w podziale na poszczególne formaty sklepów: hiper- i supermarkety, dyskonty i sklepy osiedlowe.

- Na podstawie posiadanych informacji, można zaryzykować stwierdzenie, że sieci handlowe w Polsce płacą swoim dostawcom w terminie. Ogółem na koniec 2013 roku 73,2 proc. ich zobowiązań finansowych regulowanych było zgodnie z umową. Tym samym sieci handlowe przeterminowały: w okresie od 1 do 30 dni blisko 19,5 proc. swoich płatności, od 31 do 60 dni - 2,4 proc., od 61 do 90 dni - 1,4 proc., od 91 do 120 dni - 1,7 proc., i powyżej 120 dni - 1,8 proc. swoich zobowiązań finansowych wobec kontrahentów - pisze Tomasz Starzyk, ekspert Bisnode D&B Polska.
Jak dodaje, na tym tle najkorzystniej prezentują się sieci dyskontowe, które swoim kontrahentom blisko 85 proc. zobowiązań finansowych regulują w terminie. - Na przeciwległym biegunie znajduję się sieci supermarketów, które dla odmiany 65 proc. faktur opłacają zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie. Pomiędzy tymi formatami lokują się sieci sklepów osiedlowych i hipermarketów. Te pierwsze, na koniec 2013 roku w terminie płaciły 70,8 proc. zobowiązań, a hipermarkety 66,54 proc. - zwraca uwagę Starzyk.
Przygotowany przez Bisnode D&B Polska raport analizuje, w jaki sposób moralność płatnicza sieci handlowych zmieniała się w ostatnich latach (najnowsze dane dotyczą I kwartału 2014 r.). Odnaleźć można w nim również statystyki z rozróżnieniem na poszczególne formaty sektora sprzedaży detalicznej (hipermarkety, supermarkety, dyskonty i sieci osiedlowe). Bisnode przebadało łącznie blisko 50 sieci handlowych obecnych w Polsce.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    14,99

  • Śr

    9,36

  • Min

    6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane