PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Zawieszenie podatku handlowego do 1 stycznia 2018 r.?

Autor: PAP 4 listopada 2016 09:05

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zakładającego zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku.

Posłowie debatowali jednocześnie nad projektem Nowoczesnej, zakładającym całkowite zniesienie tego podatku. Oba projekty trafiły do komisji.

Sejm zajął się takimi projektami, bo w połowie września Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie obowiązującego od początku tego miesiąca w Polsce podatku od handlu detalicznego i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Po tej decyzji resort finansów zawiesił pobór podatku od handlu detalicznego w obecnej formie, zapowiedział jednocześnie prace nad projektem ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego według innej formuły.

Obecnie obowiązywanie podatku jest zawieszone jedynie na podstawie rozporządzenia. To rozwiązanie tymczasowe, bo na jego podstawie podatnicy np. nie są zwolnieni z obowiązku złożenia deklaracji o wysokości podatku.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk, prezentując w czwartek w Sejmie rządowy projekt mówił, że rząd formułuje skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE, bo uważa, że stanowisko Komisji Europejskiej "jest pozbawione mocnych, merytorycznych argumentów".

Zdaniem wiceministra finansów reakcja KE w sprawie podatku handlowego stoi w sprzeczności z innymi działaniami na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Może być też uznana za dyskryminację Polski w kontekście podobnych podatków funkcjonujących we Francji lub Hiszpanii.

Ponieważ jednak ewentualne negatywne rozstrzygniecie TS może narazić Polskę na konsekwencje finansowe, mówił Janczyk, "rząd podjął inicjatywę wprowadzającą rozwiązanie o charakterze tymczasowym".

"Jest to rozwiązanie optymalne, bo z jednej strony Polska wykonuje zalecenie Komisji Europejskiej, z drugiej strony nie uchylamy podatku w całości przed wydaniem ostatecznej decyzji przez Trybunał Sprawiedliwości" - zaznaczył wiceminister finansów.

Z kolei całkowite wycofanie podatku "byłoby przedwczesne", a "Polska nie kapituluje, nie uprzedza decyzji komisji, bo ma poważne rzeczowe argumenty w sporze z Brukselą".

Janczyk zwrócił też uwagę, że wraz z wejściem w życie ustawy zniknie konieczność składania deklaracji przez podatników.

Z kolei prezentująca projekt Nowoczesnej wiceszefowa sejmowej Komisji Finansów Paulina Hennig-Kloska podkreślała, że podatek od sprzedaży detalicznej należy całkowicie uchylić, a nie zawieszać. Stąd jej klub składa swój projekt ustawy.


 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,49

 • Śr

  3,34

 • Min

  2,19

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane