Zebrano 3,3 mln podpisów przeciwko umowie TTIP

Autor: PAP 9 listopada 2015 15:39

Europejska inicjatywa obywatelska, protestująca przeciwko umowie UE-USA o wolnym handlu (TTIP) zebrała prawie 3,3 miliona podpisów. W poniedziałek listę z tymi podpisami przekazano w Berlinie przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi.

Sojusz Stop TTIP zrzesza ponad 500 organizacji. W ciągu roku ci przeciwnicy Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) zebrali więcej podpisów niż jakakolwiek inna inicjatywa europejska w Europie. - Ten wielki sukces wyraźnie pokazuje, jak silny jest opór wobec TTIP i CETA (umowy handlowej UE z Kanadą) - powiedział rzecznik Stop TTIP Karl Baer.

W zeszłym roku Komisja Europejska odmówiła inicjatywie Stop TTIP wysłuchania w Parlamencie Europejskim, wskazując m.in. na trwające negocjacje. Fakt, że obecnie Schulz osobiście przyjął listę z podpisami, sojusz uznał za ważny sygnał.

Kampanie przeciwko nieprzejrzystości negocjacji w sprawie TTIP, a także przeciwko potencjalnemu obniżeniu standardów europejskich w projektowanej umowie, są prowadzone w różnych krajach Unii Europejskiej.

Od 1 kwietnia 2012 r. obywatele UE mogą zgłaszać Komisji Europejskiej swoje inicjatywy obywatelskie. Jeśli w ciągu 12 miesięcy zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

Wniosek w sprawie inicjatywy musi być złożony przez komitet obywatelski składający się przynajmniej z siedmiu obywateli z siedmiu państw członkowskich. Po zarejestrowaniu inicjatywy komitet ma rok na zebranie niezbędnego miliona głosów poparcia (co najmniej z siedmiu krajów UE).

Liczbę głosów poparcia muszą poświadczyć krajowe urzędy, a Komisja Europejska następnie analizuje inicjatywę i decyduje, co z nią zrobić dalej: sporządzić wniosek ustawodawczy, przeprowadzić dodatkowe badanie czy też nie podejmować żadnych działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,50

  • Śr

    6,63

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane