PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Zgodnie z prawem UE od 2019 roku za torebkę foliową w sklepie zapłacimy nawet 1 zł

Autor: gazeta.pl 21 września 2016 14:44

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad nowelizacją ustawy, która ma wprowadzić opłatę za torby foliowe wydawane przez sklepy - 1 zł za sztukę. Projekt ustawy ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych. Opłata recyklingowa za torebki foliowe ma zacząć obowiązywać najpóźniej od początku 2019 r.- podaje gazeta.pl

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw sklep oferując torebkę plastikową na zakupy będzie zobowiązany pobrać od klienta opłatę recyklingową. Może ona wynieść nawet 1 zł.

Opłata obejmie lekkie torebki foliowe o grubości do 50 mikronów (0,05 mm). Wyłączone z opłaty mają być natomiast bardzo lekkie torebki (do 15 mikronów), używane np. do pakowania żywności ze względów higienicznych (np. mięso) albo sprzedawanej „luzem” (np. owoce, warzywa).

Pobrane opłaty sklepy będą wnosić na rachunek bankowy na ten cel, wprowadzony przez marszałka województwa. Ten z kolei będzie przekazywał środki do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, choć będzie mógł zachować 1 proc. pobranej sumy na koszty egzekucji należności i obsługę administracyjną systemu.

Projekt ustawy nakłada także na sklepy obowiązek prowadzenia ewidencji liczby wydanych toreb plastikowych. Wszystko po to, aby można było skontrolować, czy podmiot wywiązuje się z obowiązku pobierania opłaty recyklingowej. Za niepobieranie opłaty recyklingowej sklepikarzom będzie grozić kara od 5 tys. zł aż do 500 tys. zł. Za nieprowadzenie ewidencji wydanych torebek (lub nieprawidłowości) będzie grozić kara od 5 tys. zł do 20 tys. zł - podaje gazeta.pl

 

Poniżej projekt ustawy:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane