PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Zmarł twórca sieci E. Leclerc

Autor: PAP 17 września 2012 22:42

Edouard Leclerc, założyciel sieci "E.Leclerc", zmarł w poniedziałek w wieku 85 lat - podały francuskie media. Stworzone przez niego imperium handlowe obejmuje dziś wiele krajów Europy, w tym Polskę.

Swój pierwszy bretoński sklep w przerobionym hangarze w Landerneau Leclerc otworzył wraz z żoną w 1949 roku, gdy kapitał małżeństwa wynosił tylko 5 tys. franków. Zanim rozwinęli działalność, sprzedawali w cenach hurtowych produkty cieszące się największym popytem, jak ciastka, oliwa i mydło. Własną karierę Leclerc zawdzięczał temu, że sprowadzał swoje produkty bezpośrednio od wytwórców, omijając marże pośredników, i dzięki temu raptownie obniżył ceny. 

W późniejszym okresie Eduoard Leclerc zaczął sprzedawać wiele innych towarów: paliwa, biżuterię, kosmetyki, a nawet książki. 

Z Bretanii sklepy Leclerc rozszerzyły się na całą Francję. Charakterystyczne dla tej sieci handlowej było to, że funkcjonowała jako kooperatywa autonomicznych właścicieli zrzeszonych pod jednym szyldem "E.Leclerc". Z blisko 700 istniejących dzisiaj supermarketów tej marki we Francji tylko dwa były własnością twórcy imperium. 

Dzisiejsze obroty sieci "E.Leclerc" sięgają 40 mld euro (2010 rok), a oprócz Francji sklepy opatrzone tym szyldem istnieją w wielu innych krajach Europy, w tym m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Słowenii. Tylko w samej Polsce jest obecnie około 40 supermarketów Leclerca. 

Od 2003 roku kierownictwo grupy przejął z rąk założyciela potęgi jego syn Michael-Edward Leclerc. 
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Chuck Norris 2012-09-18 16:19:49

    No to już wiem, dlaczego we wszystkich sklepach Leclerca w Polsce, nasze flagi są przepasane kirem.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane