Zmiany w projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zobacz sprawozdanie podkomisji

Autor: Puls Biznesu 13 października 2017 09:16

Zmiany w projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zobacz sprawozdanie podkomisji Fot. za Shutterstock.com

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę został zmodyfikowany nie do poznania. Na tym się nie kończy - informuje piątkowy "Puls Biznesu".

"Wszystkie poselskie poprawki przyjęto, teraz trzeba będzie je poprawiać" - pisze w piątek "Puls Biznesu". Jak przypomina gazeta, w czwartek podkomisja stała ds. ryku pracy zakończyła dyskusję nad obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. "Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili do projektu bardzo daleko idące poprawki" - podkreśla dziennik.

Jak tłumaczy "Puls Biznesu", podstawową zmianą wobec zapisów zaproponowanych przez Solidarność jest zezwolenie na handel bez żadnych ograniczeń w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca.

Zobacz sprawozdanie podkomisji:

 

 

Gazeta cytuje przewodniczącego podkomisji stałej ds. rynku pracy Janusza Śniadka. "Nie jest naszą ambicją, by podkomisję opuściła ustawa doskonała, bo to nierealne. Chcemy w jak największym stopniu uszanować ducha projektu obywatelskiego. Podczas prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny lub podczas drugiego czytania na sali plenarnej będzie możliwość wprowadzania merytorycznych poprawek" - mówił Śniadek.

Ograniczenie co do zasady ma dotyczyć sklepów, stoik, straganów, hurtowni (z wyjątkiem farmaceutycznych), składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, a także platform i sklepów internetowych, jeśli handel w niedzielę nie odbywa się w sposób zautomatyzowany.

Jak podkreśla dziennik, lista wywołała spór na łonie organizacji handlowców, a jeszcze większe kontrowersje wzbudziła ta obejmująca wyłączenia od zakazu. Wyłączone spod zakazu mają być m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach, lotniskach, w szpitalach i więzieniach oraz festyny i jarmarki. Podczas czwartkowego posiedzenia na wniosek Poczty Polskiej poszerzono ją o placówki pocztowe.  W porównaniu do obywatelskiego projektu nie określono w propozycjach podkomisji wielkości placówek na dworcach, lotniskach itp.

Tak długa lista nie podoba się związkowcom, którzy wskazują na błąd przy wyłączeniu spod przepisów dworców. - Już dziś np. na dworcach działają markety dużych sieci, w wielu miastach integralną częścią dworców są duże galerie handlowe - przypomina Alfred Bujar, szef krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność". 

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Obywatel 2017-10-14 10:13:44

  Najlepiej to pozamykać wszystko, szpitale, stacje benzynowe, policja również wolne, elektrownie też wyłączyć, jak wolne to dla wszystkich, nie mogę się nadziwić jak wąska grupka nieudaczników próbuje narzucić pozostałym jak mają żyć. Takie regulacje już ćwiczyliśmy, w ubiegłym stuleciu - komuna wraca.

 • wiolka 2017-10-14 09:38:19

  stacje benzynowe niech sobie będą , ale sprzedaż artykułów powinien być tylko w strefie przy kasowej, a nie wielkie sklepy przyłączone do stacjii!!!

 • gosc 2017-10-13 14:00:22

  No i dobrze że zmienili że handlowe będą w 2 i 4 niedzielę. Wcześniej pracownicy by musieli robić 2-3 niedziele.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,59

 • Śr

  0,29

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane