PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Zmienią się zasady znakowania żywności informacją "produkt polski"

www.farmer.pl 30 maja 2016 21:48

Możliwość dobrowolnego oznakowania artykułu rolno-spożywczego, będącego produktem nieprzetworzonym, informacją „Produkt polski”, jest dopuszczalna, jeżeli produkcja podstawowa tego produktu odbyła się ma terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, który trafił do konsultacji społecznych.

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym 178 z 2002 r., "produkcja podstawowa" oznacza produkcję, uprawę lub hodowlę produktów podstawowych, w tym zbiory, dojenie i hodowlę zwierząt gospodarskich przed ubojem. Oznacza także łowiectwo i rybołówstwo oraz zbieranie runa leśnego.

W projekcie ustawy podano, że w przypadku mięsa takie oznakowanie będzie możliwe, jeżeli mięso to zostało pozyskane ze zwierząt urodzonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz których chów i ubój obyły się na terytorium naszego kraju; natomiast w przypadku innych niż mięso produktów pochodzenia zwierzęcego – jeśli zostały pozyskane od zwierząt, których chów odbywa się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Natomiast produkt przetworzony będzie mógł być oznakowany informacją „Produkt polski”, jeśli został wyprodukowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i wszystkie jego składniki spełniają wyżej podane warunki lub zostały wyprodukowane na terytorium Polski i spełniają te warunki.

Przewidziano też możliwość użycia składników inne niż opisane, ale wówczas można użyć ich tylko wtedy, gdy nie mogą być zastąpione polskimi, a ich masa wynosi nie więcej niż 25 proc. łącznej masy wszystkich składników w chwili ich użycia do wyprodukowania tego produktu (nie licząc wody).

Informacja „Produkt polski” ma być zamieszczana w formie znaku graficznego, którego wzór określi minister właściwy do spraw rynków rolnych.

Inny znak ma być zabroniony – nawet jeśli dany artykuł spełnia wymogi bycia „produktem polskim”, podane w ustawie. Obrót produktami opatrzonymi innym znakiem jest możliwy do końca 2017 roku.

Ustawa ma wejść w życie 1 grudnia 2017 r.

Jak podano w uzasadnieniu, ustawa ma – przez wprowadzenie jednolitych kryteriów – umożliwić konsumentom wyszukiwanie produktów wytworzonych w Polsce z użyciem polskich surowców.

Wcześniej rolnicy proponowali wprowadzenie oznaczenia identyfikującego żywność jako zakupioną bezpośrednio od polskiego rolnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Handlowiec FMCG 2016-05-31 20:11:17

  @producent

  Zauważ, że na wprowadzenie nowych oznaczeń jest czas do 01.12.2017. A stare opakowania możesz wykorzystać do 31.12.2017. Jeśli w Twoim zakładzie masz większy zapas materiałów opakowaniowych niż na półtora roku to gratuluję ... ilości zamrożonych pieniędzy. Poza tym, raczej nie zdarza się już aby opakowania były "nieśmiertelne", głównie ze względów marketingowych. A wprowadzenie oznakowania "produkt polski" (oczywiście jeśli spełnia się wymogi) samo w sobie jest do tego świetną okazją. Osobiście, jako konsumenta, bardzo interesuje mnie pochodzenie produktów i czym łatwiej będzie można je określić tym lepiej, bo to oznacza szybszy i prostszy wybór w trakcie zakupów.

 • producent 2016-05-31 14:27:22

  Ciągłe zmiany na opakowaniach to idiotyzmy naszych urzędników. Czyżby ci urzędnicy myśleli, że zmiana w nadruku opakowaniowym to tak sobie klasnąć i już jest jakiś znak czy wyraz. To wbijcie sobie do tych waszych pustych łbów, ze to jest cała procedura związania ze zmianą projektu graficznego, zdjęć, polimerów nowych na każdy kolor i wreszcie nadruk na papierze czy folii, kubku, kartonie itp. jest to koszt w wielu przypadkach przekraczający koszt wsadu samego produktu. To tym urzędnikom społeczeństwo polskie może zawdzięczać, że ceny rosną. przy każdej zmianie oznakowania wyrzuca się wiele dziesiątek tysięcy złotych opakowań, które należy zutylizować a za to również słono zapłacić. Urzędnicy opamiętajcie się z tymi ciągłymi, co roku zmianami w nadrukach na opakowaniach.

 • PK 2016-05-31 09:47:16

  A podanie na produkcie polo punktów też będzie zabronione?

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,69

 • Śr

  3,60

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane