ZP PPS: Ograniczenie konsumpcji alkoholu oznacza administracyjne ograniczanie rynku

Autor: www.dlahandlu.pl 22 lutego 2012 14:07

ZP PPS: Ograniczenie konsumpcji alkoholu oznacza administracyjne ograniczanie rynku

Do 29 lutego 2012 r. polski rząd ma możliwość przekazania swojej opinii na temat roboczego dokumentu WHO, w którym znajduje się postulat zmniejszenia spożycia alkoholu. Brak aktywnej obrony branży odpowiedzialnej za ok. 17,3 mld zł wpływów budżetowych może oznaczać poważne straty dla polskiej gospodarki. - Dokument WHO proponuje ograniczenie konsumpcji alkoholu, co oznacza administracyjne ograniczanie rynku. Nie należy się spodziewać, że utrudnianie dostępu do legalnego alkoholu, np. przez podnoszenie jego cen, będzie szło w parze z mniejszym spożyciem - uważa Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

- Miejsce wytwarzanego pod kontrolą państwa alkoholu zajmie natychmiast tania nielegalna produkcja i przemyt. Dlatego też działania państwa powinny koncentrować się na walce z nieodpowiedzialnym spożyciem alkoholu oraz szarą strefą. Liczymy na to, że wszystkie rządowe resorty, których ta sprawa dotyczy - gospodarki, finansów, rolnictwa i zdrowia - nie dopuszczą, by Polsce umknęła szansa na reakcję w tej sprawie. Niestety, nasze dotychczasowe postulaty w tym zakresie zostały zlekceważone, a stanowisko Ministerstwa Zdrowia, które jako jedyne zajmowało się tematem, jest zdecydowanie negatywne dla branży - komentuje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Polacy, wbrew obiegowym opiniom, wcale nie należą do narodów pijących najwięcej alkoholu w Europie. Plasujemy się mniej więcej w środku stawki. Zgodnie z najnowszymi danymi rejestrowanego spożycia za 2010 r. podawanymi przez IWSR, międzynarodową instytucję badawczą monitorującą rynek alkoholi na świecie, więcej od nas piją m.in. Francuzi (10,7 l rocznie 100% alk. per capita), a także niemal wszyscy nasi sąsiedzi, w tym Czesi (12,4l), Niemcy (12 l) i Słowacy (10,8l). W Polsce roczne spożycie alkoholu wynosiło 8,9 l 100% alk. per capita.

- W tym roku zapadnie wiele decyzji na szczeblu międzynarodowym, które zdefiniują politykę dotyczącą alkoholu w Polsce na wiele lat. Jedną z nich jest przygotowywana właśnie przez Komisję Europejską unijna strategia alkoholowa. Na tego typu regulacje zawsze mają wpływ ustalenia zapadające na szczeblu globalnym. Nawet jeśli formalnie mają one charakter dobrowolny, to ich wpływ na opinie decydentów unijnych jest niezaprzeczalny. W interesie Polski jest takie działanie rządu, które będzie chronić jedną z większych branży krajowej gospodarki, odpowiadającej za tysiące miejsc pracy oraz część polskiego eksportu - dodaje Leszek Wiwała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,33

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9044
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane