PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

ZPP: O przewadze konkurencyjnej zdecyduje umiejętność wykorzystania nowych technologii

Autor: wnp.pl 21 stycznia 2016 09:02

Cyfryzacja przemysłu jest już standardem. O przewadze konkurencyjnej i miejscu na rynku będą decydować nowe technologie informatyczne oraz umiejętność wykorzystania ich potencjału. Takie wnioski płyną z panelu „Rewolucja przemysłowa - trend i wyzwanie”, który odbył się w ramach Forum Zmieniamy Polski.

Motywem przewodnim dyskusji było pojęcie Industry 4.0, czyli tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, która ma dokonać się m.in. dzięki zaawansowanej automatyzacji oraz efektywnemu gromadzeniu, przetwarzaniu i wymianie danych.

Jak zaznaczył Piotr Łaszczewski, dyrektor Middleware w IBM Polska i Kraje Bałtyckie, potrzebujemy 7-10 lat, aby dogonić kraje zachodnie pod względem rozwoju technologii informatycznych oraz cyberbezpieczeństwa.

Łaszczewski podkreślił, że wykorzystanie technologii pozwala uwolnić potencjał, który tkwi w ludziach. Optymalizacja pracy i obniżenie jej kosztów pozwala znaleźć czas i środki na kreatywność, która prowadzi wypracowania przewag konkurencyjnych.

Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas, wskazał, że ważnym elementem rozwoju grupy jest komunikacja i gromadzenie danych pochodzących od klientów. Grupa jest mocno powiązana informatycznie z fachowcami - współpracują oni przy opracowywaniu nowych produktów, a następnie ich testowaniu. Dzięki temu Atlas może szybciej poznawać potrzeby rynku i na nie odpowiadać.

Siodmok podkreślił, że największą troską menadżera powinno być to, aby nie marnować kreatywności pracowników. Atlas, aby wyłonić nowych liderów, stosuje w grupie zintegrowane rozwiązania social media, które pozwalają tworzyć zespoły skupione wokół nowych pomysłów.

Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapom, specjalizującej się w produkcji pomp przemysłowych, powiedział, że polskie firmy muszą szukać niszy, gdzie będą w stanie szybko odpowiadać na potrzeby klientów, gdyż w obecnej rzeczywistości oczekują oni dedykowanych rozwiązań.

Jak dodał Kańtoch, Grupa Powen-Wafapomp na swoim rynku, wartym w Polsce ok. 2-3 mld zł rocznie - musi zmagać się z ok. 300 konkurentami. W tej sytuacji nawet drobna optymalizacja czy rozwiązanie decyduje o zdobyciu zlecenia.

Adam Bartosiewicz, wiceprezes WB Group, która pracuje na rzecz sektora obronnego, przypomniał, że w przeszłości to wojsko wyznaczało trendy w zakresie nowoczesnych technologii.

Efektem było m.in. powstanie Internetu oraz systemu nawigacji GPS. Obecnie sytuacja ulega pewnym zmianom i to wojsko zaczyna sięgać po rozwiązania wypracowane w technologiach cywilnych.

Bartosiewicz zwrócił jednak uwagę, że nie należy zbyt pochopnie zawierzać za dużego zaufania nowym technologiom, które potrzebują starannego dopracowania, czego przykładem są chociażby automatycznie prowadzone samochody.

Testowane obecnie rozwiązania pokazują, że takie pojazdy często ulegają wypadkom, gdyż zawsze przestrzegają przepisów. Jak podkreślił Bartosiewicz, najbardziej wydajnym komputerem jest ten, który stworzyła natura, czyli ludzki mózg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  4,85

 • Min

  3,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8486

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 622757

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane