ZRP za wprowadzeniem niższej stawki podatku w dolnym szczeblu skali

Autor: dlahandlu.pl za ZRP 12 lutego 2016 12:21

Związek Rzemiosła Polskiego wystosował kolejne stanowisko w sprawie projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zwraca w nim uwagę na nieprecyzyjne ustalenie zasad opodatkowania tym podatkiem, mogące powodować wątpliwości i być przyczyną sporów z organami skarbowymi.

Prezes ZRP Jerzy Bartnik ponawiając wniosek o wprowadzenie niższej stawki podatku w dolnym szczeblu skali podatku progresywnego przytacza przykład przedsiębiorców z branży przetwórstwa mięsnego i spożywczego, prowadzących sprzedaż swoich wyrobów we własnej sieci handlowej, dla których proponowane zmiany byłyby najbardziej odczuwalne.

" Przychody ze sprzedaży detalicznej małej firmy w tej branży oscylują w wysokości 22,5 mln zł rocznie, co oznacza, że podatek według zaproponowanej skali (powyżej 18 mln zł rocznie) objąłby już nawet małe firmy, dokonujące sprzedaży w sieci własnych sklepów i to w stopniu odczuwalnym, bo pochłaniającym od 7 do 14% dochodu (przy założeniu rentowności tej branży osiąganej na poziomie 1,5 do 2%). Obciążenie tym podatkiem będzie bardzo dotkliwe w przypadku średnich firm w tej branży, osiągających 450 tys. zł dziennego utargu, co daje około 135 mln zł rocznego przychodu. Opodatkowanie przychodów średniej firmy podatkiem 0,7% od nadwyżki ponad 18 mln zł oznacza, że średnia firma przetwórstwa mięsnego dokonująca sprzedaży detalicznej w sieci zakładowej zostałaby obciążona dodatkowym podatkiem w kwocie ok. 700 tys. zł., uwzględniając w tym także obniżenie (o 1/5) podatku dochodowego spowodowane możliwością zaliczenia w koszty zapłaconego podatku przychodowego. Jest to ciężar nie do udźwignięcia dla średnich firm tej branży, odnotowujących rentowność na poziomie od 1,5 do 2%. Oznaczałoby to, że dodatkowy podatek przychodowy pochłonąłby, w zależności od uzyskanej rentowności od 30 do 40% dochodu" - czytamy w liście ZRP do  Adama Abramowicza, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Związek Rzemiosła Polskiego postuluje wprowadzenie dodatkowego przedziału w skali podatkowej, np.: od 18 do 100 mln zł ze stawką podatku w wysokości 0,1%.

Ponadto Związek Rzemiosła Polskiego zgłosił dodatkową uwagę do jednego z artykułów ustawy o doprecyzowanie, że chodzi w nim o kwoty rocznego przychodu. Obecne zapisy mogą bowiem skutkować tym, że podmioty osiągające rocznie te same obroty nie będą opodatkowane na tych samych zasadach.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    2,62

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane