ZRP za wprowadzeniem niższej stawki podatku w dolnym szczeblu skali

Autor: dlahandlu.pl za ZRP 12 lutego 2016 12:21

Związek Rzemiosła Polskiego wystosował kolejne stanowisko w sprawie projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zwraca w nim uwagę na nieprecyzyjne ustalenie zasad opodatkowania tym podatkiem, mogące powodować wątpliwości i być przyczyną sporów z organami skarbowymi.

Prezes ZRP Jerzy Bartnik ponawiając wniosek o wprowadzenie niższej stawki podatku w dolnym szczeblu skali podatku progresywnego przytacza przykład przedsiębiorców z branży przetwórstwa mięsnego i spożywczego, prowadzących sprzedaż swoich wyrobów we własnej sieci handlowej, dla których proponowane zmiany byłyby najbardziej odczuwalne.

" Przychody ze sprzedaży detalicznej małej firmy w tej branży oscylują w wysokości 22,5 mln zł rocznie, co oznacza, że podatek według zaproponowanej skali (powyżej 18 mln zł rocznie) objąłby już nawet małe firmy, dokonujące sprzedaży w sieci własnych sklepów i to w stopniu odczuwalnym, bo pochłaniającym od 7 do 14% dochodu (przy założeniu rentowności tej branży osiąganej na poziomie 1,5 do 2%). Obciążenie tym podatkiem będzie bardzo dotkliwe w przypadku średnich firm w tej branży, osiągających 450 tys. zł dziennego utargu, co daje około 135 mln zł rocznego przychodu. Opodatkowanie przychodów średniej firmy podatkiem 0,7% od nadwyżki ponad 18 mln zł oznacza, że średnia firma przetwórstwa mięsnego dokonująca sprzedaży detalicznej w sieci zakładowej zostałaby obciążona dodatkowym podatkiem w kwocie ok. 700 tys. zł., uwzględniając w tym także obniżenie (o 1/5) podatku dochodowego spowodowane możliwością zaliczenia w koszty zapłaconego podatku przychodowego. Jest to ciężar nie do udźwignięcia dla średnich firm tej branży, odnotowujących rentowność na poziomie od 1,5 do 2%. Oznaczałoby to, że dodatkowy podatek przychodowy pochłonąłby, w zależności od uzyskanej rentowności od 30 do 40% dochodu" - czytamy w liście ZRP do  Adama Abramowicza, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Związek Rzemiosła Polskiego postuluje wprowadzenie dodatkowego przedziału w skali podatkowej, np.: od 18 do 100 mln zł ze stawką podatku w wysokości 0,1%.

Ponadto Związek Rzemiosła Polskiego zgłosił dodatkową uwagę do jednego z artykułów ustawy o doprecyzowanie, że chodzi w nim o kwoty rocznego przychodu. Obecne zapisy mogą bowiem skutkować tym, że podmioty osiągające rocznie te same obroty nie będą opodatkowane na tych samych zasadach.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane