PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Związki zawodowe chcą, by sieci naruszające prawa pracowników straciły koncesje na działalność

www.portalspozywczy.pl 12 sierpnia 2015 16:13

Chcę się zwrócić do parlamentarzystów z apelem, aby sieci łamiące zasady wolności zrzeszania się w związki zawodowe i naruszające prawa pracownicze straciły koncesje na działalność na polskim rynku. Tego będziemy się domagać- zapowiada Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Dlaczego związki zawodowe w handlu są tak słabe?

Naszym zdaniem wynika to z zastraszania pracowników. Wiemy, że w niektórych sieciach pracownicy w trakcie zawierania umowy podpisują oświadczenie, że nie będą zrzeszali się w związkach zawodowych. Mamy przypuszczenia, że tego typu dokumenty są niszczone i nie widnieją w aktach osobowych. Niemiej u wielu osób istnieje silna świadomość podpisania tego typu „lojalki”. Ponadto sieci handlowe dają do zrozumienia, że nie opłaca się należeć do związków zawodowych. Pojawiają się obaw przed pogorszeniem warunków pracy, widmo nieprzedłużenia lub zerwania umowy. Z tego powodu pracownicy wiedzą, że w Polsce przynależność do związków zawodowych wiąże się z dużym ryzykiem. Rynek pracy jest nadal rynkiem pracodawców, to oni dyktują warunki. Mam jednak nadzieję, że to wkrótce się zmieni.

Pan proponuje radykalne i raczej nierealne rozwiązanie.

Chcę się zwrócić do parlamentarzystów z apelem, aby sieci łamiące zasady wolności zrzeszania się w związki zawodowe i naruszające prawa pracownicze straciły koncesje na działalność na polskim rynku. Tego będziemy się domagać. (...) Takie prawo funkcjonuje np. w Izraelu gdzie firmy łamiące prawa pracownicze tracą możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.

więcej: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • mario 2015-08-13 17:30:41

  Nareszcie coś mądrego ktoś chce wprowadzić - i powinno być to bez kar negocjacji. Nie znajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności - zabranie prawa do prowadzenia działalności, zabranie koncesji powinno być bez możliwości zaskarżenia. Plomby kłódki i nakaz zwinięcia interesu w ciągu tygodnia, bez możliwości powrotu. Krótka piłka i porządek w sekund 5.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,45

 • Śr

  4,24

 • Min

  2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane